Denim mamullerin ağartılmasında kullanılan sodyumhipolklorit ve potasyumpermanganat yöntemlerine alternatif yöntemlerin araştırılması
A research on alternative processes for the bleaching of denim garments by sodiumhypochlorite and potasiumpermanganate
- Tez No: 182598
- Danışmanlar: PROF.DR. KERİM DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Denim mamullerin ağartılmasında kullanılan çevre ve insan sağlığıaçısından sakıncalı olan ve aynı zamanda uygulama sırasında çeşitlisorunlarla karşılaşılabilen sodyumhipoklorit ve potasyumpermanganat ileağartma yöntemlerine alternatif yöntemlerin araştırılması amacıylabaşlatılan tez çalışmasının dört hedefi bulunmaktadır. Bunlardan birincisidenim kumaşlarda ekolojik ve kolay uygulanabilir ağartma yöntemleriningeliştirilmesidir. kinci amaç ise, özellikle lycra içeren denim mamullerdehipokloritle ağartma yönteminde lycranın zarar görmesi ve buna bağlıolarak mamulde yaşanan boyut stabilitesi problemlerinin çözümlenmesi.Üçüncü amaç olarak da özellikle reaktif boyanmış aksesuarlar içerendenim mamullerin sodyumhipokloritle ağartma işlemleri sırasındarenklerinin sapması probleminin alternatif yöntem ile önlenmesi.Dördüncü amaç olarak da, özellikle hipokloritle ağartma yapılmış denimmamullerin bekleme sırasında zamanla sararması problemininçözümlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The intended research items of this project was proposed by somegarment washing houses related with their common process problems.There are four different aims of this project. Firstly, to research new denimgarment bleaching method alternative to the sodiumhypochlorite andpotasyumpermanganate bleaching processes which are not ecological andpracticle. Due to the difficulty of the bleaching degree control inpotasyumpermanganate bleaching processes many problems takes place inapplication. Second aim is to prevent the dimentional stability problem ofthe denim garments which contain elasthan fibers that can be damaged inthe sodiumhypochlorite bleaching process. Third aim is to prevent thecolor change of the reactive dyed garment accesorries by new alternativeprocess which takes place in the bleaching process withsodiumhypochlorite. Fourth aim is to prevent the yellowing problem ofdenim garments bleached with sodiumhypochlorite.denim, indigo, sodiumhypochlorite,