Hamilelik döneminde beslenme ve psikolojik durumun erken bebeklik döneminde normal ve patolojik durumlarla ilişkisinin araştırılması
Researching the relation between the nutrition and psychologic situation (manner) in the period of pregnancy with normal and pathologic situations of early baby period
  1. Tez No: 182605
  2. Yazar: FATMA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gebelik önemli anatomik, fizyolojik, biyokimyasal, mental değişimlerin gözlendiği belirli birzor zaman dönemidir. Bu zaman fertilizasyonla başlamakta ve tüm gebelik boyunca devametmektedir. Prenatal ve posnatal evrelerde hem annenin ve hem de çocuğunun sağlığınıgenetik, sosyal, kültürel, ekonomik ve kişisel birçok faktör etkileyebilir.Çalıma grubunu Niğde ili ve Niğde iline bağlı sağlık ocaklarına başvuran 180 gebe ve gebeolmayan reprodüktif dönemde bulunan 30 sağlıklı kadın oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a difficult period of time in which physiological, bio-chemical, and mentalchanges are observed. This period begins with fertilization and it continues throughoutthe pregnancy. In prenatal and postnatal stages lots of factor, such as; genetic, social,cultural, economic, and personal, can influence both the health of mother and the baby.Study group is occured by 30 healthy women who apply to the medical center of Niğdeand the Niğde province. Those women are chosen among 180 pregnant and non-pregnant who are in reproductive stage.