Rhodopseudomonas palustris NU51 suşu tarafından Diklorvos'un biyosorpsiyonu
Biosorption of Dichlorvos by Rhodopseudomonas palustris NU51 strain
- Tez No: 182606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYTEN ÖZTÜRK, DOÇ. MÜNEVVER ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pestisitler, kasıtlı olarak kullanımı sonucunda insan sağlığını tehdit eden ve çevreyi kirletentoksik bileşiklerdir. Bu çalışmada da, Rhodopseudomonas palustris NU51 izolatının, suluçözeltilerden Diklorvos'u (DDVP) biyosorplama yeteneği, pH, sıcaklık, başlangıç Diklorvoskonsantrasyonu ve biyokitle konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak laboratuar koşullarındaaraştırılmıştır. Biyosorpsiyon için optimum pH değeri 6.0 ve en uygun sıcaklığın 35oC olduğubulunmuştur. Pestisit konsantrasyonun etkisinin araştırıldığı, pH 6.0, 25oC, 1.0 g biyokitlekullanım koşullarında, başlangıç Diklorvos konsantrasyonu ile birlikte biyosorpsiyonun daarttığı saptanmıştır. 300 mg l-1'de Diklorvos alınımı %18 olarak tespit edilmiştir. Diklorvosgideriminde farklı biyokitle konsantrasyonları (1.0, 2.0, 3.0, 4.0 g) kullanılmıştır ve biyokitlekonsantrasyonu artışıyla birlikte çözeltideki pestisit miktarının azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides are toxic agents intentionally released into the environment; their use raises publichealth and environmental concerns. In this study, the biosorption of Dichlorvos (DDVP) fromaqueous solutions on dried cells of Rhodopseudomonas pseudomonas NU51 was tested underlaboratory conditions as a function of pH, temperature, initial Dichlorvos concentration andbiosorbent concentration. Optimum biosorption was found to be at pH 6.0. Moreover, the besttemperature for biosorption was occurred at 35oC. At the biyosorption conditions, pH 6.0,25oC, 1.0 g biomass, Dichlorvos uptake was increased as the initial Dichlorvos concentrationincreased up to 300 mg l-1. The uptake of Dichlovos at 300 mg l-1 was 18%. Variousconcentration of biomass has been used (i.e. 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 g) in the removal of Dichlorvos.It was observed that as concentration of the biomass has increased, the concentration ofpesticide in solution has decreased.