Gediz nehri orta kısmında sediment taşınımının araştırılması
A research study on sediment transport at the central part of Gediz river
- Tez No: 182608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ GÜLBAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüze kadar katı madde taşınım miktarının hesabı ile ilgili olarak çok sayıdaçalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda birbirinden farklı çok sayıda bağıntıortaya çıkmıştır. Katı madde taşınımın da etken parametrelerin çok fazla oluşunedeniyle bu bağıntılardan elde edilen sonuçlar birbirinden farklıdır. Bu nedenlesediment taşınımı ile ilgili tam olarak genelleştirilmiş bir ilişki kurulması, günümüzdeçözülmesi gereken problemdir.Türkiye'deki akarsularda katı madde taşınımını 1962 yılından itibaren sistemli birşekilde ölçülmesini Elektrik şleri Etüt daresi (E. .E. ) yapmaktadır. Düzenli olarakyapılan bu ölçümlere karşılık katı madde taşınımını temsil edecek bir formülasyongeliştirilememiştir. Bu çalışmada Gediz nehri üzerindeki Elektrik şleri Etüt daresiölçüm değerlei ve Devlet Su şleri (D.S. ) verileri kullanılarak HECRAS paketprogramında modellemesi yapılmıştır. Dünyaca kabul gören ve HECRAS paketprogramının da kullandığı sediment yükü hesap yöntemleri; Yang, Engelund Hansen,Laursen, Ackers - White, Meyer Peter-Müller, Toffaleri göre hesaplanmıştır. Eldekiteorik sonuçlara göre Gediz nehri için yaklaşımlar arasında karşılaştırma, istatikseldeğerlendirme ve kullanılan formüllerin %10, %25, %50, %75'lik hata dağılımlarıbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerious studies for the calculation of sediments in rivers have been conducted so for.Since, there have have been many soriable parameters affected to the phonomene, itcould not be a achieved some cortain equations defining the problems.Sediment transport in river in Turkey, have been carried out by E. .E. . since 1962.But the equations astimating amount of sediment were not developed get. In this study,the calculation was made by HEC-RAS modeling program according to the methotswhich were; Toffaleti, Laursen, Engelund - Hansen, Meyer Peter- Müler, Yang, Ackers-White. As a result, comparative statistical analysis were made with refarance toE. .E. . results including confidene inter vals at diffarent levals.