Betonarme eğilme elemanlarında moment yeniden dağılımının incelenmesi
Evaluation of moment redistribution in reinforced concrete beams
  1. Tez No: 182637
  2. Yazar: HAKAN OLGUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ORHUN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Süneklik betonarme yapıların tasarımında özellikle aranan niteliklerden biridir. Sünek yapılarfarklı oturmalara, sıcaklık değişimlerine ya da yük değişimlerine bağlı olarak oluşan zorakideformasyonlara sünek olmayan yani gevrek yapılara göre daha iyi uyum sağlarlar. Süreklibir kirişte taşıma gücü limit durumunda göçme evresine kadar plastik şekil değiştirmeyapılmasını sağlayabilmek için yeterli sünekliğin olması gerekir. Sürekli bir elemanın fazlazorlanan kesitleri yeterli süneklikteyse tasarımcı yapının uyum özelliğini kullanarak kuvvet vemomentleri daha az zorlanan kesitlere dağıtabilir. Bu sayede fazla zorlanan kesitlerdeki donatıyoğunluğu azaltılmış ve daha ekonomik bir tasarım yapılmış olur. Bu tezde lineer elastikanaliz yöntemi kullanılarak tüm yükle yüklü ve elverişsiz hesap yükleri ile yüklenmiş üçfarklı betonarme yapı analiz edilmiş ve moment yeniden dağılım yüzdelerine göre TS500-2000 ve ACI318-02 standartları arasında karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ductility is a highly desirable attribute of reinforced concrete structures which must be takeninto account in their design. A ductile structure can adapt unexpected and unpredictableactions better than a non-ductile structure, such as imposed deformations due to differentialsettlement or temperature variations and changes in loads. In an indeterminate member, suchas a continuous beam, sufficient ductility must first exist to achieve the design load and avoida fragile collapse of the structure by ensuring adequate deformation at the ultimate limit state.If sufficient ductility exist in highly stressed regions of an indeterminate member, then astructural designer can take advantage of the ability of the system to redistribute internalactions to less highly stressed regions. This way the amount of reinforcement in criticalregions can be reduced which can result in a more economical design. A linear analysis of aductile reinforced structure, with factored loads acting on, is made in this paper and acomparative study is carried out on TS500-2000 Turkish code and ACI318-02 related to themoment redistribution permitted.