Sismik izolasyon sistemlerinin maliyet analizi
Cost analysis of seismic isolation systems
  1. Tez No: 182636
  2. Yazar: AHMET TOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Taban izolasyonunun teorisi ve uygulaması son otuz yıl içerisinde geliştirilmiştir. Tabanizolasyonu, yapının depreme dayanma kapasitesini arttırmak yerine, depreme karşı tepkisiniazaltma esasına dayanmaktadır. Bunun için yapı ile temel arasına düşük yatay rijitliği olanyapı elemanları yerleştirilir. Böylece yapıda yer hareketinin yani depremin neden olacağı,zorlamalar azaltılabilmektedir.Bu tez çalışmasında, taban izolasyon sistemleri esas olarak kauçuk esaslı ve kayıcı sistemlerolmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Taban izolasyonunun teorik esasları açıklanmış, vehareket denklemlerinin çıkarılışı sunulmuştur. ki ana gruba ait izolatörlerin, mekanikkarakteristikleri ve modellenmesi konuları tarif edilmiştir.Tez çalışmasının konusu olarak, iki adet yapı modeli dikkate alınmış, taban yalıtımlı veankastre olarak, yapı modelleri Sta4Cad bilgisayar programları ile çözülmüş ve her iki durumiçin boyutlandırma yapılarak yapı maliyetleri araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theory and technology of base isolation have been developed for the last three decades.Base isolation has the approach of reducing the response of a building instead of increasingit?s durability aganist earthquake. Therefore overforcing induced by ground motions, can bedecreased.In this thesis study, base isolation systems are basicly classified as elastomeric-based isolationsystems and the systems based on sliding. The theoretical basis of base isolation is explainedand general equations of motion are presented in the following chapter. Mechanicalcharacteristics and modelling of two basic groups are described.According to the study of this thesis, two kinds of system models have been calculated asfixed base and seismic isolated base by the help of computer program Sta4Cad and have beentried to find estimated costs according to the design.