Antalya ili holstein ırkı damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye işletmelerin mevcut durumu, besleme alışkanlıkları ve sorunları
The matters, feeding habits and available condition at membership of cattle breeders association of Antalya
- Tez No: 182673
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK KURBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Antalya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyesiişletmelerin mevcut durumu ile yetiştiricilerin hayvan bakım ve beslemealışkanlıklarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyaliniAntalya il merkezi ve 6 ilçesinde 211 üye işletmede anket çalışması oluşturmaktadır.Anketler SAS 6.12 istatistik programında analiz edilmiştir.Çalışma sonuçlarına göre, 8 farklı yem kombinasyonu kullanılmıştır:işletmelerin %25.60'ı kesif yem + saman + baklagil yem bitkisi, %19.43'ü kesifyem + saman + silaj + baklagil yem bitkisi, %15.17'si kesif yem + saman + silaj,%13.74'ü kesif yem + saman + buğdaygil yem bitkisi, %11.37'si kesif yem + saman+ baklagil yem bitkisi + buğdaygil yem bitkisi, %9.01'i kesif yem + saman + silaj +buğdaygil yem bitkisi, %5.21'i kesif yem + saman ve %0.47'si ise kesif yem +saman + silaj + baklagil yem bitkisi + buğdaygil yem bitkisi karmasını kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine feeding habits and present situationof memberships of Cattle Breeders Association of Antalya. A survey which wasconducted on 211 farms in the centre and 6 districts of Antalya was composed ofstudy material. Statistical evaluations of data were performed using SAS 6.12version.According to results of the study, it was determined that 8 different feedcombinations were used, namely, 25.60% milk feed + straw + fabacea feed plants;19.43% milk feed + straw + corn silage + fabacea feed plants; 15.17% milk feed +straw + corn silage; 13.74% milk feed + straw + wheat feed plants; 11.37% milkfeed + straw + fabacea feed plants + wheat feed plants; 9.01% milk feed + straw +corn silage + wheat feed plants; 5.21% milk feed + straw and 0.47% milk feed +straw + corn silage + fabacea feed plants + wheat feed plants of all of the cattlefarms.