Farklı azot ve fosfor dozu uygulamalarının TTM-815 melez mısır çeşidinin hasıl verimi ve yem değerine etkisi
The effects of different nitrogen and phosphorus doses on the herbage yield and feed value of hybrid corn
  1. Tez No: 182674
  2. Yazar: RAFET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESEN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırma, 2004 yılında Van Otluca köyünde, azot ve fosfor dozlarının`TTM-815' melez mısır çeşidinin hasıl verimi ve yem değeri üzerine etkilerinibelirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında faktöriyel deneme deseninegöre üç tekrarlamalı olarak yürütülen bu denemede, 5 farklı azot dozu (0, 5, 10, 15ve 20 kg/da N) ve 4 farklı fosfor dozu (0, 4, 8 ve 12 kg/da P2O5) uygulanmıştır.Araştırmada; bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, yaprak oranı, saporanı, koçan oranı, ham protein oranı ve ham protein verimi gibi verim değerleriincelenmiştir. En yüksek bitki boyu 15 kg/da azot ve 4 kg/da fosfor (248 cm), enyüksek yeşil ot verimi 20 kg/da azot ve 8 kg/da fosfor (6552 kg/da), en yüksek kuruot verimi 15 kg/da azot ve 12 kg/da fosfor (1547 kg/da) ve en yüksek ham proteinverimi ise 15 kg/da azot ve 12 kg/da fosfor (130 kg/da) uygulamalarından alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different nitrogen andphosphorus doses on the herbage yield of TTM-815 hybrid corn cultivar. Theexperiment was established in a completely randomized block design with threereplicates, and five nitrogen doses (0, 50, 100, 150 and 200 kg/ha) and fourphosphorus doses (0, 40, 80 and 120 kg/ha) were applied.Plant height, green and dry matter yields leaf, stem and ear ratio; crudeprotein content and yield were inves higated. The highest plant height was 248 cmwith the application of 15 N and 8 P2O5 ; green yield was 65520 kg/ha wikh theapplication of 20 N and 8 P205; dry matter yield was 15470 kg/ha, with theapplication of 15 N and 12 P2 O5 . The highest protein yield (1300 kg/ha) wasabtared with the 15 N and 12 P2O5 application.