Uzun kaynaklı demiryolu hatlarında yanal stabilite
Lateral stability at continuous welded railways
- Tez No: 182712
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkemizdeki demiryolları yıllar süren ihmaller ve ilgisizlik sonucu modern teknolojininoldukça gerisinde kalmıştır. Bununla birlikte, artan yük ve yolcu ulaşım talebi karşısındademiryollarımız diğer ulaştırma sistemlerine nazaran oldukça verimsiz kalmıştır. Günümüzdedemiryollarında yapılan çeşitli iyileştirme çalışmaları ise zaman zaman trajik kazalarlasonuçlanmaktadır.Bu tez çalışmasında uzun kaynaklı demiryolu hatlarında yanal stabilite konusu incelenmiş veburkulmaya neden olan parametreler irdelenmiştir. Bu bağlamda öncelikle demiryoluyapısının zorlanması anlatılmıştır. Sonra sırasıyla demiryolu üstyapısı mekanik bir sistemolarak incelenmiş ve yolda ortaya çıkan dirençler ele alınmıştır. Daha sonra, uzun kaynaklıdemiryollarında yanal stabiliteyi inceleyen başlıca yöntemler sırasıyla anlatılmıştır. Heryöntem anlatımı sonunda etki parametrelerine bağlı olarak yanal stabilitenin değişimininincelendiği grafikler verilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise bu yöntemlerin birkarşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of years of negligence and lack of attention, railways in our country havestayed far behind the modern technology. Therefore, the railway system has becomeinefficient and incompetent in meeting the increasing demand of passenger travel and goodstransportation. Recently made rehabilitations on the railways have resulted in tragic accidentsso far.In this thesis, `lateral stability on continuous welded railways? issue has been investigated andparameters leading to buckling have been scrutinised. In this sense, the strain of railwaystructure has been analysed and then, the railway superstructure has been reviewed as amechanical system, resistances emerged on the railway structure have been analysedaccordingly. The methods, which are used to analyse the lateral stability on continuouswelded railways, have been analysed respectively. After analysing each method, graphicsrepresenting the variation of lateral stability related with concerned parameters are produced.In the final section of this study, a comparison of these methods is given.