Uçak seçim kriterlerinin değerlendirilmesinde AHP ve bulanık AHP uygulaması
Application of AHP and fuzzy AHP to aircraft selection criterias
- Tez No: 182731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH ÖNÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Havacılık sektöründe uçak seçimi çok zor bir konudur. Genel olarak mevcut müşteri taleplerinikarşılamanın yanında düşük işletme ve bakım maliyetleri öne çıkmaktadır. lk yatırım maliyetininbu kadar büyük ve kar oranlarının bunun yanında çok düşük olması havacılık sektörünü acımasızrekabete sürüklemiştir. Bu çalışmada Türk Sivil Havacılık sektörünün mevcut yapısı göz önünealınarak havayolu şirketlerinin mevcut filolarına yeni uçak eklemek istemesi durumunda dargövdeli tek koridorlu orta menzilli ticari uçak modellerinden Airbus A321-200, Airbus A320-200,Boeing B737-800, Boeing B737-900 ve Boeing B737-900X tiplerinden hangisini seçmesigerektiği üzerine çeşitli kriterler göz önüne alınarak karşılaştırma ve değerlendirme yapılmıştır.Uçak seçimi sürecinin oluşturulmasında, çoklu kriter içeren karmaşık karar verme problemlerininçözümü için tasarlanan“Analitik Hiyerarşi Prosesi”(AHP) modelinden yararlanılmıştır.Oluşturulan AHP modeli Matlab 6.5 kullanılarak çözülmüştür. Ayrıca uygulamada belirsiz vekesin olmayan veriler de göz önüne alınarak“Bulanık (Fuzzy) AHP”uygulaması yapılmış ve ikiyönetimin sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aircraft selection process is one of the most important and difficult issues in civil aviation area.While you are trying to improve customer satisfaction it is also important to reduce yourmaintenance and management costs. As the investment costs are very high and the return of theinvestment rate is so low there is a big competition in aviation sector through airline companies. Inthis research the short/medium haul aircraft models Airbus A321-200, Airbus A320-200, BoeingB737-800, Boeing B737-900 and Boeing B737-900X are compared while the current situation ofthe Turkish Civil Aviation is taken into consideration.The model of Analytical Hierarchy Process, designed for the solution of multi-criteria complexdecision problems, is used to build up and solve the aircraft selection model. The model is solvedby using Matlab 6.5 software. Also in the same problem, as there is some indefinite and unknowndata, Fuzzy AHP is applied. And the solutions of both methods are compared.