Riemann uzayında Lie türevi ve uygulamaları
Lie derivative and applications in Riemannian space
- Tez No: 182736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ KANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 23
Özet
Bu çalışmada sonsuz küçük nokta dönüşümü altında Lie türevi ve Lie diferansiyeliincelenmiştir. Riemann uzayında kovaryant, kontravaryant ve genel bir tensörünLie diferansiyelleri ve Lie türevleri hesaplanarak, geometrik objelerin Lie türevi veLie diferansiyeli üzerinde durulmuştur.L konneksiyonun kısmi türeve ve tensorel türeve göre Lie türevleri hesaplanmıştır.Genel bir (u,v) tipindeki tensörün Lie türevinin değişik ifadeleri üzerinde durulmuşve Riemann uzayında hareket kavramı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this presentation we consider the Lie differential and Lie derivative with respectto infinitesimal deformation. Lie differentials and Lie derivatives of covariant,contravariant and general tensor are calculated in Riemannien space and Liederivative and Lie diferential of geometric object are mentioned in Riemannienspace.Lie derivative of L connection is calculated with respect to covariant derivative andpartial derivative. Lie derivative of general (u,v) tensor is considered with itsdifferent expression and the concept of motion in Riemannien space is examined.