Hava ayrıştırma tesislerinde oksijen, azot, argon'un üretimi ve karışım gazlı Joule-Thomson düşük sıcaklık soğutucusu
Producing oxygen, nitrogen, argon in air separation plants and mixed gas Joule-Thomson cryocooler
  1. Tez No: 182735
  2. Yazar: BORA MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin hazırlanması ile, kaynağa ulaşılması oldukça zor sanayi kolunda akademik açıdan enazından anlaşılır düzeyde bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.Tezin 1. bölümünde düşük sıcaklıklarda hava ayrıştırma prosesinin temel blokları üzerindekısaca durulmuştur. 2 bölümde hava ayrıştırma tesislerine genel bir bakış açısı ile deyinilmişve hava ayrıştırma türleri belirtilmiştir. 3. bölümde düşük olmayan sıcaklıklarda havaayrıştırma konusuna deyinilmiş ve türleri belirtilmiştir. 4. bölümde düşük sıcaklıkta havaayrıştırna konusuna giriş yapılarak, tüm proses blokları detaylı olarak incelenmiştir. 5.bölümde düşük sıcaklıkta hava ayrıştırma tesisindeki ekipmanların ve tüm tesisin toplam güçtüketimi hesaplanarak birim ürün maliyeti çıkartılmıştır. 6. bölümde tesisin soğutma suyusistemi ile ilgili bilgi verilmiştir. Son bölümde ise karışım gazlı Joule-Thomson düşüksıcaklık soğutucusu hakkında izahat yapılmış, düşük sıcaklık uygulamaları ve diğer yeniteknolojik uygulamalarda kullanılması için temel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very difficult to find an academic technical document in industry. That? s why this thesisis written.In 1th section, the basis blocks of cryogenic air separation plant are explained. In 2nd section,the air separation plant is explained in general way and the types of air separation aredetermined. In 3rd section, the non-cryogenic air separation and it? s types are explained. In4th section, an introduction of cryogenic air separation is done and all the process blocks areexplained detailly. In 5th section, the power consumption of all the equipments and the wholeplans are calculated for cryogenic air separation plant. Finally the cost per product iscalculated. In 6th section, some information about the cooling water system of the plant isgiven. In last section, the mixed gas Joule-Thomson cryocooler is explained and also someinformation is given for being used in low temperature applications and the other newtechnological applications.