Tasarım pazarlama eksenınde yeni ürün geliştirme yöntemlerinin irdelenmesi
Study of new product development methods on the axis of design marketing
  1. Tez No: 182746
  2. Yazar: BORA BAŞOK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇİĞDEM BAYTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşen dünya pazarları içerisinde giderek artan rekabet, beraberinde geride kalana vekaybedene yaşama şansı vermeyen bir atmosferi getirmiştir. Sınırlara sığmayan bu coğrafyadaayakta kalabilmek önceden tanımlanmış ve tartılmış stratejilerin varlığı ile mümkündür. Bubağlamda bu pazarlara tasarlayacakları ürünler ile merhaba diyecek tasarımcıların artık sanataolan bağlılıklarını yeni disiplinler ile sorgulamaları gerekmektedir. Burada beklenentasarımcının veya sanatçının tasarladığı ürünü pazarlanabilir özelliklere sahip bir şekildekurgulaması, yaratmasıdır. Pazarlama açısından bakıldığında ise pazarlanabilir bir ürünün tümbu kıran kırana rekabet içinde yaşayabilmesi tasarımdan aldığı güçle farklılaşmasına bağlıdır.Öznel kazançlar ve nesnel özellikler, tasarım ve pazarlamanın çevre değerlerinden alacaklarıreferansla ortak stratejiye bağlı kalarak etkileşimli olarak ortaya koyacakları kurgununtemelidir. Yaşam döngüsü uzun bir ürün, tasarımcının başarısı ve tasarlananın pazarlardatutunma becerisi, tasarım pazarlama ekseninde nitelikli bir çalışmanın sonucudur.Bu çalışmanın amacı; ürünün oluşum ve yaşam evrelerini oluşturan yenilik stratejisi, fırsatsaptama ve tasarım süreci evrelerinde tasarım, pazarlama, Ar-Ge, finans, üretim, idari vb.bölümlerin başarıya ulaşmada koordineli olarak ne şekilde çalışmaları gerektiğininincelenmesidir.Çalışmada; anlatılan teorik bilgilerin küresel pazarda ve Türkiye inşaat ve mobilya sektöründekıyaslanarak betimlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the world?s market is getting more globalized with a much more higher competitivenesseveryday, it?s got really hard for the losers and the ones who don?t update themselves tosurvive. In this geography which doesnt fit into borders, it has become an obligation toestablish an identified and evaluated strategy for the product in the market. According to thisdesigners willing to get into these markets with their own creations have to question theirabilities not only with art but with the other new disciplines. What expected in here is thatdesigners creation should be marketable. From the perspective of marketing in this highcompetitiveness, survivor products depend on differentiation which is fed by the design.Subjective benefits and objective features are built up by design and marketing with the helpof strategy in an interaction influence of the environment. A product with long life cycle,success of a designer and the success of a product in the market relies on a qualified designmarketing axis.This study aims to see how design, marketing, R&D, finance, production, managementdepartments have to work all together in all the process of new product development;innovation strategy, opportunity identification, desing process. The theoritical informationtold in the dissertation has been compared in the global market and the Turkish constructionand furniture sector.