Kekemeliği olanlarda repetitif transkranyal manyetik stimülasyon sonrası kekemelik şiddetindeki değişikliklerin araştırılması
Investigation of stuttering severity changes after repetitive transcranial magnetic stimulation in persons who stutter
- Tez No: 493266
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP, PROF. DR. ALİ EMRE ÖGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişimsel kekemelik çocukluk döneminde başlayan ve nüfusun %1'ini etkileyen, konuşmada tekrarlar, uzatmalar ve kesintilerle karakterize bir konuşma akıcılığı bozukluğudur. Orton ve Travis'e göre kekemeliğin nedeni hemisfer lateralizasyonunun tam oluşmamasıdır. Fonksiyonel nörogörüntüleme çalışmaları kekemeliği olanlar ve kontroller arasında anatomik ve fizyolojik farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu farklılıklardan biri kekemeliği olanlarda sağ inferior frontal girus'ta aşırı aktivasyondur. Sağ hemisferdeki aktivasyonun bozucu mu telafi edici mi olduğu ise tartışmalıdır. Bu çalışmada rTMS ile sağ hemisferin baskılanmasının kekemelik şiddeti üzerindeki etkisini göstermek amaçlandı. Çalışmaya ana dili Türkçe olan, herhangi bir nörolojik hastalık, işitme engeli veya dil bozukluğu hikayesi bulunmayan, sağ elini kullanan, gelişimsel kekemeliği olan 18 yaş üstü 8 erkek katılımcı dahil edildi. Sağ hemisfer Broca alanı homoloğuna (pars opercularis-BA-44, pars triangularis anterior ve posterior-BA-45) ve sağ primer motor alana (M1, ağız bölgesi, orbicularis oris-BA-4) rTMS ile 1 Hz.'lik 800 atım ve plasebo koşulu uygulandı. Seanslar rastgele bir sırada ayrı günlerde yapıldı ve her bir rTMS seansı öncesi ve sonrası katılımcılar 3 kişilik bir seyirci grubu önünde yüksek sesle parça okuma ve spontan konuşma görevleri yerine getirdi. Elde edilen örneklem video kamera ile kaydedilerek uzman dil ve konuşma terapisti olan araştırmacı tarafından kekelenen hece yüzdesi ile değerlendirildi. Anterior pars triangularis'in baskılanması sonrası okuma akıcılığında istatistiksel olarak anlamlı artış, konuşma akıcılığında azalma gözlendi. Pars opercularis, posterior pars triangularis, M1 ve plasebo koşulu sonrası fark gözlenmedi. Bulgularımız sağ hemisferin katılımının okumayı bozucu, konuşmayı kolaylaştırıcı etkisi olduğunu göstermektedir. Bulgularımız sağ hemisfer katılımının okuma ve konuşma işlevlerinde ayrıştığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Developmental stuttering is a speech fluency disorder that starts during childhood, affects %1 of the population and is charactarized with repetitions, prolongations and blocks during speech. According to Orton and Travis the reason of stuttering is the failure of hemisphere lateralization. Functional neuroimaging studies reveal anatomical and physiological differences between persons who stutter and controls. One of the differences is the over activation of right inferior frontal gyrus in stutterers and either the compensatory or disruptive effect of right hemisphere over-activation has been debated. In this study we aimed to show the effects of rTMS on stuttering severity on right hemisphere Broca homologue and M1 mouth area with inhibitory frequencies. Eight male participants over 18 years old, right handed and native Turkish speakers participated the study. They had no history of neurological disease, hearing loss and language disorder. 800 stimuli at 1 Hz at %90 of each individuals motor treshold on the right hemisphere (pars opercularis-BA 44, pars triangularis anterior and posterior-BA45) and right primary motor area (M1 mouth area, orbicularis oris-BA 4) have been conducted in a random order in different days. There was also a sham condition. Participants were asked to read a text aloud and talk spontaneously before and after each rTMS session in front of a 3 people audience. The language samples were videotaped and later analysed with percentage of syllables stuttered. Inhibition of anterior pars triangularis resulted a significant increase in speech fluency during reading and decrease during speaking. Our results show right hemisphere involvement in stuttering dissociates for reading and speaking.