Santrifüj pompalarının genel tasarımlarının incelenmesi
Centrifugal pumps general design's examine
  1. Tez No: 182756
  2. Yazar: ONUR MARTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM BOĞOÇLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, su ihtiyacının karşılanmasında kullanılan santrifüj pompalar hakkında genelkavramlar verilmiş olup santrifüj pompaların tanımı ve sınıflandırması yapılmıştır.Çalışmanın içerisinde santrifüj pompanın ana elemanları tanıtılarak elemanların tipleri,malzeme yapısı, konstrüksiyon ve genel tasarımları incelenip temel büyüklüklerinin klasikhesaplama yöntemindeki bağıntıları ve pompa organlarının hesap ve çizim yöntemleriverilmiştir. Norm tip santrifüj pompa ele alınarak, gerekli proje hesaplarının tamamı 1450 d/ddönüş hızına sahip, 40 mss manometrik basma yüksekliği ve 80 lt/sn debi sağlayan birpompanın çark ve salyangozuna ait ölçü değerleri hesaplanarak, bu iki pompa organına aitçizimlerde gösterilmiştir.Santrifüj pompalar hakkında bizzat üretimi yapılan pompa fabrikalarından, herhangi birkaynaktan kolaylıkla elde edilemeyecek bilgiler bu çalışma içersinde toparlanmıştır.Bu çalışmada yapılmış olan teorik hesapların sonuçları üretimi yapılan pompa fabrikalarındanbirinde incelenerek bu tip pompalara ait değerlendirme sonuçlar kısmında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes main description, properties and classification of centrifugal pumps thatuse to provide for general usage of water.In the project main elements of centrifugal pumps introduced and type of elements, materialstructure and main constructions ere examined. Classical relations of calculation methods ofpump basic elements and calculations of main elements and sketches are given. Thecalculations and sketching the pump graphs are made by assuming as follows;Pump Type: Norm Type Centrifugal PumpSpeed of Rotation: 1450 rpmStatic Head of Pump: 40 mWCFlow Rate: 80 lt/secAlso design values of propeller and housing of the pump had been calculated and sketched bymeans of above assumption.Pump information that not easily get from a printed source, are collected from pumpmanufacturers by visiting the work shops and die houses.Results of theoretical calculations and assumptions had been concluded at the one of themanufacturer?s work shop and evaluated at the Conclusion part of the project.