Biyodiesel ve motorin ile çalıştırılan örnek taşıtın standart seri çevrimlerinde tükettiği yakıt ve yaydığı emisyonun nümerik yöntemle etüdü
Research fuel consumption and emissions of example vehicle with numerical method is run by biodiesel and diesel fuel in vehicle cycles
  1. Tez No: 182757
  2. Yazar: SEZGİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı diesel motorlu taşıtlara alternatif bir yakıt olan biyodieselin kullanımınınincelenmesidir. Çalışma, sabit bir deney düzeneği üzerindeki bir diesel motorda yapılmıştır.Deneylerde petrol kökenli diesel yakıtı ile biyodiesel yakıtı kullanılmış ve her iki yakıtınperformans ve emisyon verileri kaydedilmiştir. Deney düzeneğinden elde edilen deneysel verilerMatlab'ta hazırlanan bilgisayar programında kullanılmış ve sanal olarak farklı çeşit vesegmentteki örnek taşıtlarda standart seri çevrimlere uygulanmıştır. Bu uygulama neticesinde herörnek taşıt için yakıt tüketim ve emisyon yayılımları her iki yakıt tipi için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research work is investigated using bio diesel as an alternative fuel in diesel engine vehicles.Experimental study was done a diesel engine in static test mechanism. At tests, diesel fuel frompetrol and bio diesel were used and both fuel?s performance and emission values were saved.Experimental values were used in a computer program (matlab) and were applied vehicle cyclesas imaginary with different model and segment vehicles. Fuel consumption and emissions wereobtain by computer program were compared for both fuel.