Radyatör ve pencereli bir hacımdaki ısı transferinin sayısal olarak incelenmesi
Heat transfer investigation of a heater and a window in a cavity numerically
  1. Tez No: 182758
  2. Yazar: ERCÜMENT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, ısıtıcı ve pencere etkisiyle kavitelerde oluşan doğal taşınım ve karışık taşınımısayısal olarak incelenmiştir.ki ve üç boyutlu kare kesitli kapalı hacmin bir duvarında ısıtıcı yerleştirilmiş ve aynıduvarda pencere bulunmaktadır. Isıtıcı pencerenin altına yerleştirilmiştir ve diğer duvarlar ısılolarak yalıtılmıştır. Daha sonra bir menfez ile hava girişi verilmiş ve bu durumun etkileriincelenmiştir.Kavitede Rayleigh ve Reynolds sayılarının doğal taşınıma ve karışık taşınıma etkisiincelenmiştir. Çalışmada incelenen modeller Gambit programıyla tasarlanıp çözüm alanıoluşturulmuştur. Bu modeller daha sonra Fluent programına aktarılarak, sınır koşullarıverildikten sonra, süreklilik, momentum ve enerji denklemleri bu program ile sayısal olarakçözülmüştür. Türbülanslı çözümlemelerde standart K-ε modeli kullanılmıştır. Sonlu hacımlarmetodu dahilinde çözümler daimi halde elde edilmiştir. Yapılan çözümlemelerden sonra eşsıcaklık ve akım fonksiyonu eğrileri kullanılarak modellerdeki doğal taşınım ve kapalıtaşınımdaki değişme , iki ve üç boyutlu hacımlarda hem laminer hem de türbülanslı akış içinsunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, natural and mixed convection created by influence of a heater and awindow in a cavity are studied numerically.A two dimensional and three dimensional enclosure having a square cross-sectioncontains a heater built into one wall and a window above the heater. The other walls areinsulated adiabatically and air input and discharge is allowed through rectangular vents.The effect of Rayleigh number on the natural and mixed convection is studied. Theanalyzed flow fields in the study are discretised with the Gambit programme. After, thesemodels are transferred to Fluent programme and boundary conditions are given; the equationsof continuity, momentum and energy are solved numerically. In turbulence flow solutions, thestandard K-ε model is used. Solutions are obtained in steady state conditions with the finitevolume method. Results of the solutions are presented by using isothermal and streamfunction curves both in laminar and turbulent flow in two and three dimensional cavities.