Adana'da bir zemin ve dört normal katlı her katta çift daire bulunan bir apartmanın 'merkezi ısıtma ve pencere tipi klima' ile kat bazında ısı pompasıyla (split klima) iklimlendirmenin, yatırım ve işletme masrafları yönü
  1. Tez No: 79263
  2. Yazar: AKGÜR AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET Bu tezde, kalorifer tesisatı ve pencere tipi klima kullanılarak,örnek alınan binada ısıtma ve soğutma yapılmasının, ısı pompalı split klima ile iklimlendirmenin çeşitli açılardan karşılaştırılması yapılmaktadır. Proje binası, I.iklim bölgesi şartlarında bulunan Adana ilinde on dairelik bir apartmandır. Bu örnek üzerinde geliştirilen proje ile konu açıklanmaya çalışılmıştır. Isıtma ve soğutma sistemlerine ilişkin kavramlar; ısı geçişi,ısıtma süreci, günlük sıcaklık ortalamaları ile nem, ısı, iklimlendirme ve ısı pompası sistemleri itibariyle açıklanmıştır. Lokal ısıtma, merkezi ısıtma ve bölgesel ısıtma tipleri ısıtma sistemeleri ana başlığı altında ifade edilmiştir. Isıtma merkezi elemanlarından olan kazanlar, brülörler, yakıt depoları, ısıtıcı elemanlar, genleşme depolan, valfler ve pompalar gibi bazı ekipmanların özellikleri tez' de ortaya konmuştur. Soğutma merkezi elemanları itibariyle ise kompresörler, kondenserler, evaporatörler, expansiyon valfleri, refrijeran depoları ve karter ısıtıcıları ele alınmış ve soğutma devrelerinde kullanılan aksesuarlar kısaca belirtilmiştir. Binada uygulanan kalorifer,pencere tipi klima ve split klima tesisatlarında kullanılan cihazların, ekipmanların ve malzemelerin; literatür taraması sonucunda tanımlan yapılmış ve buna ek olarak piyasa araştırılmak sureti ile ürünlerin fiyatlan belirlenmiştir. Proje konusu, proje hazırlama teknik esasları gözönünde bulundurularak; ısı kaybı hesabı, radyatör ve teferruatı hesabı, boru hesabı, kazan yükü hesabı, ısı kaybı hesabı ve teknoloji seçimi bölümleri itibariyle gerekli düzen oluşturulmak suretiyle birbirleriyle ilişkileri açık bir şekilde ortaya konmuştur. Cihazların belirlenmesinde; teknoloji seçimi bilimsel tekniklerine bağlı kalınmış ve ayrıca en uygun ürüne sahip firmanın sağlıklı bir şekilde belirlenebilmesi için 27 farklı firma ile temas kurulmuştur. Belirlenen firmalardan, elde edilen bilgiler ışığında kıyaslama yapılmaya çalışılmıştır. Tüm bu araştırmaların sonucunda yapılan hesaplamalar,kalorifer tesisatı ile pencere tipi klimanın birlikte kullanılmasının, ısı pompalı split klima sisteminden maliyet açısından daha uygun olduğunu ortaya koymuştur. Ancak çevre kirliliği düşünüldüğünde kalorifer tesisatı, split klima tesisatı ile kıyaslanamayacak kadar kötü sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
XVII ABSTRACT In this thesis, by using central heating installation and window type air conditioner, in the building which is selected as an example, heating and cooling, climating with heat pumped split air conditioner have been compared in different views of angle. The project building is a ten flatted apartment building in the city of Adana that is in the first climate zone. With the project, which has been improved on this example, the subject has been tried to be explained. The concepts of heating and cooling systems have been expressed with heat transition, heating process, damp with daily temperature average, heat, climating and heat pump systems. The local heating has been explained under the main heading of central heating and regional heating types. The properties of some elements like boilers which are some of the heating central elements, burners, fuel depots, heating elements, dilatation depots, valves and pumps have also been expressed in the thesis. Concerning with cooling central elements, compressors, condensers, evaporators, expansion valves, refrigerant depots and oil-sump heaters have been threated and accessories used in cooling circuits have been shortly stated. After the literature search, the definitions of apparatus, equipments and materials used in installations of central heating, window type air conditioner and split air conditioner of the building have been made, in addition by investigating market, the prices of products have been determined. The subject of the project has been formed according to the fundamentals of project preparing technique. By constituting heat loss calculations, radiators and their details, pipe calculation, boiler load calculation, and technology choosing section, the relationship between themselves have been clearly stated. In determining apparatus, scientific techniques have been used for choosing technology and also for healthy determination of the firm that owns the most suitable product, 27 different firms have been contacted. From determined firms, comparison has been tried to be made. At the end of all these researches, calculations have showed that, using central heating installation and window type air conditioner together is much more cheaper, but concerning with environmental pollution, central heating installation has given bad results which cannot be compared with heat pumped split air conditioner.