Yüksek frekans anahtarlamalı faz kontrollü DC-AC invertör
Phase controlled DC-AC converter with high frequency switching
  1. Tez No: 182761
  2. Yazar: BAHADIR ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORUÇ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, faz kontrollü DC-AC invertörler incelenmiştir. Devredeki, izolasyontransformatörünün primer ve sekonderinde birer çift anahtar bulunur. Gerilim transferoranı, iki çift anahtar arasındaki faz farkı ile kontrol edilir. Akım ve gerilimsıçramaları snubber devreleri ile azaltılmıştır. Sonuç olarak, anahtarlama frekansıyükseltilerek transformatör küçültülmüştür. Bu yapıdaki DC-AC invertörler bilhassaküçük boyutlu kesintisiz güç kaynağı yapımı için uygundur.
Özet (Çeviri)
An analysis of the phase-controlled dc-ac inverter is presented. This inverter has apair of switches in each side of the primary and the secondary of the isolationtransformer. The voltage conversion ratio is controlled by the phase differencebetween the two pairs of switches. The switching surge during commutation isreduced by snubber circuits. As a result, the transformer is miniaturized by increasingthe switching frequency. This dc-ac inverter is especially suitable for smalluninterruptible power supply systems.