Menderes ilçesi Efemçukuru mevkii çamlı barajı alan kullanımları üzerine bir araştırma
An investigation on Menderes district, Efemçukuru place, çamli dam and land usage decisions
- Tez No: 182792
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalı mada, Çamlı Barajı'nın kurulu ve i leyi a aması öncesindebaraj ve çevre ili kilerinin belirlenmesi, çevre sorunları yaratmayan barajili kilerinin ortaya konması amaçlanmı tır. Bu amaç do rultusunda, ilgiliuzman ki i ve kurumlardan elde edilen bilgi ve belgeler toplanmı , yöredeya ayan ki iler ile bire bir görü meler yapılmı ve bu ekilde Çamlı Barajıalanı ve çevre ili kileri ortaya konmaya çalı ılmı tır.Yerinde gözlem, inceleme ve de erlendirme yöntemleri ile çalı ılanbu ara tırmada, baraj ve çevre dokusunu olumsuz etkileyecek bulgularaula ılmı tır. Bu bulgular ı ı ında, baraj alanı kısa, orta ve uzun mesafelikoruma alanlarında, baraj alanı ve çevre dokusunu olumsuz etkileyecektesislerin kurulması ve i letilmesinin yanlı olaca ı, zmir ili açısından çokönemli olan bu bölgeye zarar verecek her türlü yasa, yönetmelik, genelemir ve kararların tekrar ele alınması zorunlulu u üzerinde durulmu ,saptanan bulgular açıklıkla ortaya konmu ve alan ile ilgili plan kararlarınınbelirlenmesi ve uygulanmasındaki gereklilik belirtilmi tir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine of the dam andenvironment relations before the establisment and operational stage andwas to bring up the dam basis principles which are not to be questionsrelated to environment.It was collected informations and documents from expert personand institutions. it was interviewed with the expert person, institutions andthe people who live near dam. In this way, it was tried to bring up theproblems of Çamlı Dam Area.The method of this study was the observation, researching and theevaluation on Çamlı Dam Area. It was received the informations and thereports which effect the environment negatively. According to the theseresults, It is incorrect to found any facilities which demage the environmentof dam area. Therefore, ıt was suggested to be researched again and to bechanged of all the relevant laws, statutes and the decisions.However, it wasemphasized that it is very necessary to be made and to be carried out theplanning decisions.