Kura Aras havzasından Orthrias tigris (Heckel,1843)'de kromozomal çalışmalar
Karyotype analysis in Orthrias tigris (Heckel,1843) from Kura Aras river basin
- Tez No: 182861
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Kura-Aras Havzasından Orthrias tigris (Heckel, 1843) (Fam :Balitoridae)'in kromozomlarının sayı ve yapıları incelenerek, karyotip analizi yapılmıştır. Buçalışmada kullanılan balıklar Kars ilindeki Kars Çayı'ndan serpme ağlarla yakalanaraklaboratuara getirilmiştir. Her bir gram vücut ağırlığı için 0,01 ml, %0,6'lık kolşisin solüsyonubalıkların karın boşluğuna enjekte edilmiş ve balık kesilmeden önce 190 dakikabeklenilmiştir. Metafaz incelemeleri ile O.tigris'in 2n=50 kromozoma sahip olduğubelirlenmiştir. Bunların karyotiplerinin 18 metasentrik, 18 submetasentrik ve 14 akrosentrikkromozom çiftinden (NF: 86) oluştuğu saptanmıştır. Bu türde cinsiyete bağlı herhangi birkromozom tesbit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chromosome numbers and the standard karyotypic details for the Blackbrowbleak, Orthrias tigris (Heckel, 1843) (Fam: Balitoridae) from Kura-Aras river basin wereascertained. The fish used in this study were caught with fishing nets from the Kura-Arasriver basin and taken to the laboratory. Fish were injected intraperitoneally (i.p.) with doses of0.01 ml/g body weight of 0.6 % solution of colchicine and left for 190 minutes beforesacrification. It was determined that Orthrias tigris had 2n=50 chromosomes by metaphaseinvestigation. Their karyotypes were determined as being composed of 18 metacentric, 18submetacentric and 14 acrocentric chromosome pairs with NF: 86 We were unable to identifyany sex-related chromosomes in these species.