Kars Çayı'nda yaşayan Orthrias angorae bureschi ve Orthrias panthera'nın sarkoplazmik proteinlerinin sodyum dodesil sülfat-poliakrilamid jel elektroforeziyle taksonomik yönden incelenmesi
An electrophoretic taxonomic study on sarcoplasmic proteins of Orthrias angorae bureschi and Orthrias panthera habitated in Kars Stream
  1. Tez No: 182871
  2. Yazar: ERHAN İLDEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET: Bu çalışmada, SDS-PAGE (sodyum dodesil sülfat-poliakrilamid jelelektroforezi)'ne, Orthrias angorae bureschi ve Orthrias panthera balıklarınınsarkoplazmik proteinleri uygulandı. Elektroforegramda, her iki balığınsarkoplazmik proteinlerin band sayıları 13 sarkoplazmik protein bandı eldeedildi.Buna göre, Orthrias angorae bureschi'nin proteinlerinin molekül ağırlıkları85.0, 82.8, 77.4, 69.6, 60.9, 49.2, 47.9, 43.6, 41.9, 33.0, 32.1, 20.5 ve 11.6 kDolarak bulundu. Orhrias panthera'nın proteinlerinin molekül ağırlıkları ise 79.5,77.4, 69.6, 66.0, 47.9, 46.0, 41.9, 36.7, 35.7, 28.1, 27.4, 19.9 ve 11.6 kD olarakbulundu. Bu elde edilen bulgulara göre, 77.4, 69.6, 47.9, 41.9 ve 11.6 kD'lukprotein bandları benzerlik gösterdiSonuç olarak, bu iki balığın sarkoplazmik protein elektroforezi iletaksonomik olarak ayırt edilebileceği ve iki türün morfolojik sistematiktekiyerlerinin doğru olduğuna karar verildi.I
Özet (Çeviri)
In this study, sarcoplasmic proteins of Orthrias angorae bureschi andOrthrias panthera were applied to the SDS-PAGE (sodium dodecyl sulfate-polyacrylamide gel electrophoresis). In electrophoregram, band numbers of theproteins of both fish were obtained as 13 sarcoplasmic protein bands. According tothis, molecule weights of the proteins of Orthrias angorae bureschi were attainedas 85.0, 82.8, 77.4, 69.6, 60.9, 49.2, 47.9, 43.6, 41.9, 33.0, 32.1, 20.5 and 11.6 kD.And, molecule weights of the proteins of Orthrias panthera were attained as 79.5,77.4, 69.6, 66.0, 47.9, 46.0, 41.9, 36.7, 35.7, 28.1, 27.4, 19.9 and 11.6 kD.According to these findings, proteins bands of 77.4, 69.6, 47.9, 41.9 and 11.6 kDshowed similarities.Consequently, it was decided that these two fish can be distinguished fromeach other in terms of sarcoplasmic protein electrophoresis and taxonomic, and theplace of these two species in morphological systematic is correct.II