Kars Çayı'nda yaşayan Capoeta capoeta capoeta (Guldenstaedt 1772) üzerine kobalt(II) klorür hekzahidrat [CoCl2.6H2O]' ın etkilerinin elektroforetik ve histopatolojik yöntemlerle incelenmesi
The effects of cobalt chloride [CoCl2.6H2O] on Capoeta capoeta capoeta species (Guldenstaedt 1772) were searched by electrophoretic and histopathological methods
  1. Tez No: 294930
  2. Yazar: YASEMİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Capoeta capoeta capoeta (Guldenstaedt 1772) üzerine Kobalt (II) klorür [CoCl2.6H2O]'ün etkileri elektroforetik ve histopatolojik yöntemlerle araştırıldı. Kars Çayı'ndan yakalanan balıklar 500 litrelik tanklara konularak 15 gün süreyle ortama adaptasyonları sağlandı. Daha sonra 3 gruba ayrılarak I. gruptaki balıklar normal su ortamında, II. ve III. gruptaki balıklar ise sırasıyla 1 ve 2 mg/L CoCl2 içeren su ortamlarında 10 gün süreyle bekletildi. Bu süre sonunda elektroforetik ve histopatolojik çalışmalar için balıklardan kan ve doku örnekleri alındı. Elde edilen serum örnekleri Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamid Jel Elektroforezi (SDS-PAGE)'nde yürütüldü. Doku örnekleri ise %10'luk formaldehit solüsyonunda tespit edilerek rutin histolojik yöntemlerle parafin bloklar hazırlandı ve 2-4 ? kalınlığında kesitler alındı ve elde edilen kesitlerin tamamı hematoksilen ve eosin boyama metoduna göre boyanarak ışık mikroskobunda incelendi.SDS-PAGE'den elde edilen elektroforegramda kontrol grubuna göre deney gruplarındaki birçok protein bandında incelmeler olduğu ve bu incelmelerin 1 mg/L CoCl2 uygulanan grupta daha fazla olduğu, bununla birlikte 1 mg/L'lik grupta 32,4 kD, 2 mg/L'lik grupta ise 33,3 kD, 30,6 kD ve 28,2 kD'luk yeni proteinlerin sentezlendiği saptanmıştır. Histopatolojik incelemelerde ise; deney gruplarındaki balıkların karaciğer ve bağırsak dokularında doz artışıyla orantılı olarak artan derecelerde dejenerasyonlar gözlemlenmiştir.Gerek serum protein ekspresyonlarındaki gerekse de karaciğer ve bağırsak dokusundaki değişikliklere göre, Kobalt tüm canlılar için tehlikeli olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Cobalt chloride [CoCl2.6H2O] on Capoeta capoeta capoeta species (Guldenstaedt 1772) were searched by electrophoretic and histopathological methods. The fish from Kars River were put into 500 litters tanks and they made to adapt into the medium for 15 days. Later, they were divided into 3 groups. The fish in the 1st group were held in normal water, 2nd and 3rd groups were held in the water containing 1 mg/L and 2 mg/L CoCl2 respectively for 10 days. At the end of this period blood and tissue samples were taken from the fish for electrophoresis and histopathological examinations. Serum samples obtained were carried out in Sodium Dodecyl Sulphate Polyacrylamide Gel Electrophoresis (SDS-PAGE). Tissue samples were fixed in %10 formaldehyde solution and paraffin blocks were prepared by routine histological methods and section 2-4 ? thickness were performed and the sections obtained were dyed hematoxylin and eosin dying method and examined under light microscope.It was determined that in the SDS-PAGE obtained through electrophoregram there were thinning in various protein types of experimental groups in comparison with control group and these thinning were more in the group applied 1 mg/L CoCl2, however, it was determined that in group 1 mg/L was took place 32,4 kD new protein band, and in group 2 mg/L 33,3 kD, 30,6 kD and 28,2 kD new protein bands. In histopathological examination, a increasing level of degeneration was observed in the tissues of the livers and intestines in experimental fish groups in proportion with the increasing of dose.According to changing both in the serum protein expressions and in the tissues, Cobalt can be dangerous to all lives.