Türk Balıkçı Filosu ve balıkçılık yönetimi açısından değerlendirmesi
Evaluation of Turkish Fishing Fleet on the basis of fisheries management
- Tez No: 182905
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HOŞSUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde, Türkiye balıkçılık filosu irdelenmi ve balıkçılık yönetimiaçısından de erlendirilmi tir. Günümüzde dünya genelinde ve ülkemizdebalık stoklarında a ırı insan ve çevre baskısı nedeniyle önemli azalmalargörülmektedir. Bu nedenle, öncelikle balıkçılık filosunda düzenlemeleregidilmesi zorunludur. Bu amaçla, av filosu ve yardımcı donanımlarınayrıntıları ile bilinmesi, evrensel balıkçılık yönetiminin temel öngörüleriarasındadır. FAO, bu alt yapının olu turulması için rehberlik etmekte ve?Balıkçılık Filosu Profili? yöntemini önermektedir. Ülkemizde, bu konudayapılmı çalı malar lokal düzeydedir. Türkiye statistik Kurumu ve Tarımve Köyi leri Bakanlı ı kayıtları kullanılabilir düzeyde de ildir. Bu ara tırmaile FAO normlarına uygun filo yapısı belirlenmeye ve balıkçılık yönetimiaçısından tavsiyelerde bulunulmaya çalı ılmı tır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkish fishing fleet has been evaluated on the basisof fisheries management measures.Due to human impact and environmental problems, world andnational fish stocks have been generally decreased. Thus, some urgentmeasures must be taken on fishing fleet reduction. For this reason,fishing fleet and equipment data should be obtained as universal fisheriesmanagement basic concept. In order to provide such data, FAO hasproposed ?Fishing Fleet Profile? method and official fisheries statistics isvery limited in Turkey to apply this method. By this research it was triedto make a suitable fleet profile in line with FAO and to give advices toMinistry of Agriculture and Rural Affairs in terms of fisheriesmanagement.