Kentsel dış mekan standartlarının yeterliliği ve İzmir kenti örneğinde bir model oluşturma üzerine araştırma
Adequacy of urban open space standards and a research on the creating of a model in the case of city of İzmir
- Tez No: 182917
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN VECDİ KÜÇÜKERBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Günümüzde kentleşmenin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi özellikle yapısalalanların kentsel dış mekanlar üzerine baskısını arttırmaktadır. Araştırmada İzmirmetropoliten alanındaki Balçova, Bornova, Buca, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak veNarlıdere ilçelerinin belirlenen ikişer mahallelerinde açık alan-yapılaşmış alanarasındaki ilişki (doluluk-boşluk) ve kentsel dış mekanların gereksinimlerikarşılamadaki yeterlilikleri incelenmiştir. Araştırma verileri mahalle sakinleri ileyapılan anketlerden, alanda yapılan mekan analiz çalışmalarından ve 2001 yılına aitOrtofoto haritalardan elde edilmiştir. Haritaların değerlendirmesi MicroStation V8,AutoCAD 2000 ve ArcMap 8.3 Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) programları kullanılarakgerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre nüfus ve yapı yoğunluğu yüksek olan KonakMecidiye Mahallesinde kentsel dış mekanların hiç bulunmadığı saptanmıştır. BalçovaEğitim, Bornova Yıldırım Beyazıt, Buca Dicle ve Çiğli Şirintepe mahalleleri baştaolmak üzere diğer mahallelerin tamamına yakınında bu mekanların sayı ve alanyönünden yetersiz olduğu görülmüştür. İlçeler ve mahalleler arasında kentsel dışmekanların gereksinimleri karşılama açısından farklılıklar gösterdiği gözlemlenmiştir.Araştırma bulguları esas alınarak İzmir kentinin planlanmasında kentsel dışmekanların tasarım ve planlama kriterlerini yönlendirecek, imar planı sürecinerekreasyon alanları planlamasını kazandıracak öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today due to rapid urbaniztion, building areas have been increasing theirimpressions particularly on urban open spaces. In the study, an interaction betweenvacant areas and building (fullness/emptiness) and adequacies of the urban open spaceshave been analyzed in the selected two neighborhoods in Balçova, Bornova, Buca,Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak and Narlıdere districts in the İzmir metropolitenarea. Research data have been obtained from the questionnaires that carried out with theinhabitants of the neighborhoods and space analysis in the study area and ortho photomaps which belong to the year of 2001. Evaluating of the maps have been completedwith Geographic Information System (GIS) softwares MicroStation V8, AutoCAD 2000and ArcMap 8.3.According to the results of the research; absence of urban open spaces isdetermined in Mecidiye neighborhood that has high population and building density.Inadequacy of urban spaces in point of quantity and quality is determined in theneighborhoods of Eğitim, Yıldırım Beyazıt, Dicle and Şirintepe. In terms of providingof requirements of the urban open spaces; differences between districts andneighborhoods have been observed.In respect to the findings of this study; suggestions have been offered to guidefor the design and planning criterion or urban open spaces in the planning of city ofİzmir and to add planning of recreation areas to the development plan.