Organik tarım sisteminde uygulanan değişik organik gübrelerin Yalova yağlık 28 biberinin (Capsicum annuum L. ) verim ve bazı kalite kriterleri ile topraktaki azot birikimine etkileri
Applications on fruit yield, some quality parameters and nitrate (NO3-N) accumulation in the soil profile in organic red pepper (Capsicum annuum L. cv. Yalova yağlık)
  1. Tez No: 182928
  2. Yazar: ALEV KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN MORDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu araştırma, organik tarım prensiplerine göre açıkta üretimiyapılan olan yağlık biber bitkisinin verim ve bazı kalite özellikleri iletoprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine yeşil gübre vefarklı dozlardaki sığır gübresi, hindi gübresi ile kompostun ve organiksertifikalı ticari bir organik gübrenin etkilerini saptamak amacıyla EgeTarımsal Araştırma Enstitüsü (Menemen-İzmir) deneme arazisindeyapılmıştır. Denemede, söz konusu organik gübrelerin uygulanmaları iletoprak profilindeki azot (NO3--N) birikim durumları, 0-30/30-60/60-90cm. toprak derinliğine kadar, iki yıl ve sezon başı ve sonunda olmaküzere yılda iki kez analiz edilmiştir. Biber verim ve kalite özellikleri gözönüne alındığında, organik parsellerdeki performansın mineral gübreliparsellere göre üstün özellikler taşıdığı belirlenmiştir. İki yılın sonunda,toprak profili boyunca nitrat azotu birikimi açısından, mineral gübreliparsele (NPK100) ait içeriğin organik uygulamalara göre daha yüksekolduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out at the Aegean Agricultural ResearchInstitute open field experimental area located in the MediterraneanRegion. This study was realized to research the effects of green manure,compost, farmyard manure, turkey manure, organically certificatedcommercial manure applied in different doses on yield and qualityproperties of red pepper (Capsicum annuum L. cv. Yalova Yağlık-28)and NO3--N accumulation in soil profile. The experiment was conductedin 72 parcels totally, 4 replications, 68 plants making up each parcelformed the layout of randomized block design. Soil samples were takenin 30 cm. layers to the depth of 90 cm. at the time of before the sowingand at the end of harvesting. Organic management was found to besuperior in terms of observed pepper characteristics (yield,morphological characteristics, titratable acidity, total soluble solids, drymatter, vitamin C, fructose, nitrate, nitrite, N, P, K, Ca) increasedsignificantly by the applications and nitrate accumulation in soil profile.