Fen ve teknoloji öğretiminde drama yönteminin kavram yanılgılarının giderilmesi ve öğrenci motivasyonu üzerine etkisi
The effect of using drama method on determining the misconceptions and motivation in science and technology teaching
  1. Tez No: 182933
  2. Yazar: HATİCE BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ RIZA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde yaratıcıve baş lıarı bireyler yetiştirmek eğitimin temel amaçlarındandı Bur.şkonuda fen bilimleri alanı da yapı pek çok çalı doğnda lan ma rultusunda, öğrencilerde var olankavram yanı ları giderecek, öğlgı nı renci motivasyonunu ve baş sı artıarını racak, öğrenci merkezliş n amacıilköğyöntemlere ihtiyaç duyulmaktadı Bu çalır. manı , retim 6. sı f Fen Bilgisi dersindenıyer alan, ?Yaş mıamı zıYönlendiren Elektrik? ünitesinde, öğrencilerde var olan kavramyanı ların giderilmesi ve öğlgı nı rencilerin fen bilgisi dersine olan motivasyonları n artılmasını rı ndadrama yönteminin etkililiğ araşrmaktıini tı r.şYapı yarıdeneysel çalılan mada, literatür taramasıile kavram yanı larıbelirlenereklgıElektrik Ünitesi Kavram Testi (EKT) ve drama etkinlikleri geliştirilmişpilot uygulama sonucunda,etkinliklere ve EKT' ye son şekilleri verilmiş 2004-2005 eğ, itim-öğretim yında, Trabzon ililıDüzköy ilçesi Gökçeler İ nından 14 deney grubu ve Akçaabat ilçesi Söğ İ.Ö.O. 6-A sı fı ütlü .Ö.O. 6-rencisine, EKT ön test- son test ş şA sı fınından 21 kontrol grubu öğ eklinde uygulanmı r. Dersler,tıkontrol grubunda kendi öğretmenleri tarafından geleneksel yöntemle, deney grubunda isearaşrmacıtarafıtı ndan drama ile yürütülmüş Deney grubunda, görev belirten rol kartlarıtür.kullanılarak 10 drama etkinliğ 10 hafta boyunca eği, itsel drama yöntemi ile yürütülmüşvelandılmamı gözlemler yapı şr. Etkinlikler sonrasışyapı rı lmıtı nda, kavram yanı ları n velgı nırenci ile mülakat yapı şr. Gruplar arasımotivasyonun kontrolü için, deney grubundan 9 öğ lmıtı fark,ı rı şt testi ve % baş değarı erleri kullanılarak karş tılmı r.laş tıBulgular yorumlandıı kavram yanı ları n giderilmesi ve başğnda, lgı nı arıaçından deneysıgrubu lehine anlamlı fark olduğ ve deney grubu öğbir u rencilerinin drama yöntemi ile fen bilgisiıdersine karş olumlu tutum geliştirdikleri görülmüş Öğtür. rencilerin bir kı nda bazısmı kavramyanı ların giderilemediğ de görülmüş Drama yöntemi öğlgı nı i tür. rencilerin yaparak- yaşayarak,daha çok söz alarak, kavramlarısomutlaşrarak aktif hale gelmelerine ve oyunlarla eğtı lenereköğrenmelerine yardı olmuş bu sayede öğmcı , renci motivasyonunun ve baş sı n artarak kavramarınıyanı ların giderilmesine katkı bulunmuş Gelişlgı nı da tur. tirilen drama etkinliklerinin, kavramyanı ların giderilmesi ve motivasyon bakı ndan öğlgı nı mı retmenlere ve öğrencilere yardımcıı ca ıolacağ ayrı yeni öğ, retim programları katkı bulunacağönerilmektedir.na da
Özet (Çeviri)
Today one of the basic aims of education today is to grow up creative and successfulindividuals. On this subject, in the direction of many studies, it is known that, there is a necessityfor the student centered methods which increase students? motivation, success and remove themisconceptions. The aim of this study is to determine the misconceptions of students in the unit of?Electricity That Directs Our Life? of the elementary school sixth classes. It also aims removingthese misconceptions and investigating the effect of drama technique for increasing the motivationof the students in science lessons.In the quasi-experimental study, misconceptions have been determined by doing literaturereview, Electricity Unit Concept Test and drama activities have been developed, and at the end ofthe pilot application, in 2004-2005 education year, in Trabzon Düzköy District, GökçelerElementary School, from the class 6-A, fourteen experiment group students and in AkçaabatSöğütlü Elementary School, from the class 6-A, twenty-one control group students are selected,Electricity Unit Concept Test is applied to both groups as pre-test and post-test. The unit?Electricity That Directs Our Life? has been practiced with the control group students by their ownteacher. In the experiment group, before drama activities, the papers that explains the roles, andduring the activities the pasteboards on which the name of the roles are written have been used. Bythe help of these activities during ten weeks, this unit has been practiced by the researcher with thetechnique of educational drama. During the study, unstructured observations have been made. Atthe end of the activities, whether the misconceptions have been removed or not, and the control ofmotivation, interviews have been done with nine students from the experiment group. Thedifference between the groups has been compared by using the ?t? test and percentage of students?success on removing their misconceptions.Taking the findings into account, in removing the misconceptions, it is seen thatexperiment group is more successful than control group. It is also observed that experiment groupstudents have developed a positive attitude to the science lessons by the help of the dramatechniques. Findings also show that some misconceptions still exist in some students. In thedirection of these results, the drama activities provide an opportunity to remove students?misconceptions and motivate them. Therefore, it is recommended that drama activities would behelpful to teachers and students and they will assist new education programmes.