65≤ Z ≤92 bölgesinde bazı elementlerin K ve L X-ışını floresans parametrelerinin ölçülmesi
Measurement of K and L shell X-ray fluorescence parameters for some elements in the region of 65≤ Z ≤92
  1. Tez No: 182934
  2. Yazar: GÖKHAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN TIRAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 65≤Z≤92 arasındaki atom numarasına sahip bazı elementlerin K ve Lkabuğuna ait üretim tesir kesitleri, floresans verim ve şiddet oranları gibi X-ışını floresansparameterleri deneysel olarak ölçüldü. Bu parametreler teorik olarak da hesaplandı.Numuneler 925 MBq'lik bir 57Co radyoaktif kaynağından yayımlanan 123,6 keV'lik enerjiile uyarıldı. Yayımlanan karakteristik X-ışınları, ayrım gücü 5,9 keV'de 160 eV olan birSi(Li) yarıiletken dedektörü ile sayıldı.Elde edilen deneysel sonuçlar, hesaplanan teorik değerler, diğer araştırmacılarındeneysel ve teorik değerleri karşılaştırıldı. Gerek deneysel bulguların ve gerekse teorikhesaplamaların diğer araştırmacıların değerleri ile uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, K and L shell X-ray fluorescence parameters, production cross sections,fluorescence yield and intensity ratios have been measured for some elements in the region65≤ Z ≤92. These parameter values have been theoretically calculated. Samples areirradiated by 123,6 keV photons energy emitted by an 925 MBq 57Co radioisotope source.The emitted Characteristic X-rays are counted by using a Si(Li) semiconductor detectorwith resolution 160 eV at 5,9 keV.The obtained experimental values have been compared with calculated theoreticalvalues and other experimental and theoretical values in literature. Both experimental andtheoretical vaules are in good agreement with other researchers values.