Ortopedik özürlüler için tekerlekli sandalye tasarımı:Tekerlekli sandalyenin verimliliğinin arttırılması için bir araştırma
  1. Tez No: 42260
  2. Yazar: VEDAT KUVVETLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial and Industrial Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Çalışmamızın kapsamı içinde, tekerlekli sandalye tasannu ve sandalyenin verimliliğinin arttırılmasına ilişkin etmenler ele alınmıştır. Bu kapsam içinde birey ürün çevre ilişkilerine değinilmiştir. Birinci Bölümde: Tekerlekli sandalyeyi kullanan ortopedik özürlü birey ele alınmış, öncelikle ortopedik özürlülük ve sakatlık kavramı ile birlikte kişinin fizyolojik, psikolojik, toplumsal ve sosyal sorunlarına yer verilmiştir. Ürün ve sistem tasarımı için ortopedik özürlü kişinin davranışları belirlenerek, tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamı içinde rehabilitasyon çalışmalarıyla birlikte Ortopedik özürlü kişinin, sosyal bir birey olarak içinde yer aldığı kentsel ve nesnel düzenlemelerin olumlu ve olumsuz durumları belirtilmiştir. İkinci Bölümde : Tekerlekli sandalye 'nin tanıtımı ve özellikleri kullanım amacına göre türleri, sistem özellikleri, malzeme ve aksesuar çeşitleri ile birlikte tekerlekli sandalyenin tamir ve bakımına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'de tekerlekli sandalye üretimi, bu konudaki gözlemlere yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde : Tekerlekli sandalye tasarımı ve verimliliğinin arttırılmasına ilişkin etmenler tasarım-üretim-deneme-kullanım yönleriyle incelenmiştir. Sonuç Bölümü :Tekerlekli sandalye verimliliğinin artırılmasına ilişkin etmenler mad deler halinde verilmiştir. Birinci Ek Bölüm: Mimari engellerin kaldırılmasına ilişkin çalışmalara yer verilmiştir. İkinci Ek Bölüm: Tekerlekli sandalye ile ilgili proje çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within the scope of our study, wheelchair designing and the factors underlying the improvement of the chair's efficiency have been taken into consideration. In this context, the relations between the individual the product and environment have been noted. In Chapter one: The orthopedically disabled individual using the wheelchair is taken into account; the physiological, psychological and social problems of the individual as weel as especially the concept of orthopedically disablement and handicap take place. The behaviours of an orthopedically disabled person have been determined for product and system designing and they are introduced. Within the scope of the study, the negative and positive espects of the urban and objective, arrangements where the orthopedically disabled person takes place as a social individual as well as the rehabilitation operations are specified. In Chapter two: The description and features of the wheelchair, the types according to the purpose of use, system characteristics, the types of materials and accessories as well as the descriptions concerning the repair and maintenance work on the wheelchair take place. Also, the wheelchair production in Turkey and the observations on this matter have been taken into account. In Chapter there: The factors underlying the improvement of wheelchair design and efficiency have been studied with espect to design - production - test - use. Final Chapter: The factors underlying the improvement of the wheelchair's efficiency are provided in items. First Annex: The studies regarding the abolition of architectural handicaps take place. Second Annex: The project study on wheelchair takes place.