İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinde 'yaşamımızdaki elektrik' ünitesinde görülen kavram yanılgılarının giderilmesinde bütünleştirici öğrenme kuramına dayalı geliştirilen materyallerin etkisi
Effects of materials developed according to the contructivist learning approach in removal of conceptual errors seen in unit 'electiricity in our life' by 5th grade students in primary school
- Tez No: 182943
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersi ?YaşamımızdakiElektrik? ünitesindeki kavram yanılgılarını belirlemek ve bütünleştirici öğrenme yaklaşımınauygun geliştirilen materyallerin bu yanılgıların giderilmesine etkisini geleneksel öğretimyöntemleri ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmanın örneklemini, Sürmene ilçesinde yer alan Ayşe Kırali İlköğretimOkulunun iki farklı şubesindeki toplam 60 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Yarı-deneysel yöntemin kullanıldığı çalışma, 2004-2005 öğretim yılının ikinci döneminde üçhafta sürmüştür. Çalışma verileri; ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesi ile ilgili kavramtestlerinden, mülakat ve gözlemlerden elde edilmiştir. Geliştirilen kavram testleri, her ikigruba da ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde, uygulama öncesindeve sonrasında deney ve kontrol grubu arasında, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığınolup olmadığını belirlemek amacıyla ön test ve son test sonuçlarına göre gruplar arasındabağımsız t testi yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin kendi içinde ön testve son testleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını anlamak için ise bağımlı t testiyapılmıştır. Ön test uygulamasında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamazken, sontestler de deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca gruplarınkendi içinde ön test ve son testleri arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Bulgular,birçok öğrencinin ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesi ile ilgili kavram yanılgılarına sahipolduklarını ortaya koymuştur. Bu çalışma ile ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesi ile ilgilikavramların öğrenciler tarafından anlaşılmasında ve bu konulardaki kavram yanılgılarınıngiderilmesinde, bütünleştirici öğrenme yaklaşımının geleneksel öğretim yöntemine göredaha etkili olduğu görülmüştür. Bunun nedeninin bütünleştirici öğrenme yaklaşımınınöğrenciyi aktif hale getirerek kalıcı öğrenmeyi sağlaması olarak düşünülmektedir.Çalışmada varılan sonuçlara dayalı olarak, bütünleştirici öğrenme yaklaşımınınkullanılması ile gerçekleştirilen öğretimin kavram yanılgılarını gidermede etkili sonuçlarverdiği dikkate alındığında, diğer fen konularının öğretiminde de uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to determine the conceptual errors of 5th gradestudents in Primary School, in the unit ?Electricity in Our Life? of science and technologyand compare the effect of materials developed appropriate to contructivist learningapproach to the removal of these misconceptions with traditional teaching methods.This study has been carried out with 60 5th grade students from two different classesin Ayşe Kırali Primary School placed in Sürmene. This study in which a half-experimentalmethod was used has lasted for 3 weeks in the second term of 2004-2005 education year.The data of this study was obtained from conceptual tests, interviews and observationsabout the unit ?Electricity in Our Life?. The conceptual tests which were developed weregiven to both groups as pre-tests and post tests. In the analysis of data and pre and postterms of application, an independent t test according to the results of pre-test and post-testwas held between experimental and control groups in order to determine whether or notthere is an expressive difference as statistically between these groups. However;dependent t test was held in order to see whether or not there is an expressive differencebetween pre-test and post-tests of the own students of the own students of experimetal andcontrol groups. In the application of pre-test there hasn?t been found an expressivedifference between groups whereas there has in post-test between experimental and controlgroups.The findings have stated that most students have conceptual errors about the unit?Electricity in our Life?. With this study it is seen that contructivist learning approach ismore efficient than traditional teaching method in the comprehension of the concepts about?Electricity in our Life? by te students and the removal of the conceptual errors of thesesubjects. This is because of that contructivist learning approach makes students active andit provides permanent learning.Since the results of the study has shown that contructivist learning approach is moreefficient in the removal of the conceptual errors, it may be applied in the teaching of othersubjects in science.