Hava fotoğrafları ve uydu görüntüleri ile dijital ortofoto üretimi ve kentsel gelişimin izlenmesi
Digital orthophoto production by using aerial photos and satellite images and monitoring urban development
  1. Tez No: 182965
  2. Yazar: ÖZLEM ERDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNNUR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son yıllarda, gelişen teknolojiyle birlikte uydu görüntüleri ve hava fotoğraflarındanüretilen ortofoto görüntüler, yaygın olarak kullanılmaktadır. Ortofoto görüntüler, üretim vemaliyet açısından geleneksel yöntemlere göre daha avantajlıdır. Bu görüntüler, zaman vemaliyet açısından kazanç sağladığı için; mimarlık uygulamaları, şehir planlama, kent çevreniteliklerinin modellenmesi gibi farklı disiplinler tarafından da tercih edilmektedir.Artan nüfus artışı, kentlerde hızlı bir değişime yol açtığından, kentlerdeki gelişiminkontrol altına alınması zorlaşmaktadır. Uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları, kentselgelişimin takibini kolaylaştırarak güncel veriye ulaşma imkanı sunmaktadır. Ve böylece,güncel olarak sorgulanabilen dinamik kentler oluşur.Bu çalışmada, hava fotoğrafı ve uydu görüntülerinden üretilen ortofotolarındoğrulukları ve görüntülerin özellikleri, sayısal yükseklik modeli, kontrol noktaları gibidoğrulukta etkili olan bir çok faktör irdelenmiştir. Dolayısıyla, ortofoto görüntüler ve imarplanı kullanılarak kentsel gelişimin izlenmesi, kaçak yapıların kısa zamanda belirlenipkontrollü kentsel gelişimin sağlanması amaçlanmış ve üç boyutlu şehir modelioluşturularak, coğrafi bilgi sistemine bir altlık sağlayan dinamik kent modeli eldeedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in accordance with advancing technology orthophoto images producedfrom satellite images and aerial photos have been commonly used. Orthophoto images aremore advantageous than classical methods in terms of production and cost. Since theseimages gain from time and cost, they are preferred by different disciplines such asarchitecture applications, urban planning, modelling of urban environment characteristics.Increasing population growth leads to a rapid change in urban, which makesdevelopment in urban difficult to curb. Satellite images and aerial photos enable to accessactual data by facilitating following of urban development. Therefore, dynamic urbanwhich can be examined as actual are formed.In this study, accuracies of orthophoto obtained from aerial photo and satellite images,and the effect several factors on accuracy such as images features, digital elevation model,control points have been investigated. Consequently, monitored of urban development byusing orthophoto images and development plan, ensured of controlled urban developmentby determining unlawful building in a short time have been aimed and dynamic urbanmodel providing a base for geography information system has been obtained by formingthree dimensional urban model.