İnvolutif *-antiotomorfizm invariantlı von neumann eş sabiti
The coupling constant with involutive *-antiautomorphism invariant
- Tez No: 182966
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUGAFUR RAKHİMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada V. Jones tarafından tanımlanmış olan kompleks operatör cebirin indeksinireel durumda vermek için involutif *-antiotomorfizm invariantlı eş sabit kavramıtanımlanmıştır.Birinci bölümde Fonksiyonel Analiz ve Operatör Cebirin temel kavram ve sonuçlarıverilmiştir. kinci bölümde involutif *-antiotomorfizm invariantlı eş sabit kavramınıvermek için involutif *-antiotomorfizm invariantlı L2 uzayı tanımlanmış ve bununkompleksleştirilmesi verilmiştir. Daha sonra W * -faktörünün verilen bir involutif *-antiotomorfizme göre invariant kanonik *-gösterimi elde edilerek bu gösterim içinkomutant hakkındaki teorem ispat edilmiştir. Böylece daha önce reel durumdatanımlanmamış olan eş sabit kavramı tanımlanmış ve bazı özellikleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the coupling constant with involutive *-antiautomorphism invariant isdefined to make the index defined by Jones specious the index on real operator algebra.In the first part of the study, basic concepts and results in the operator theory andfunctional analysis are summarized. In the second part, L2 space with involutive *-antiautomorphism invariant is defined and it?s complexification is given. Then, for givenW * -factor and an involutive *-antiautomorphism the canonical representation of factorwith antiautomorphism invariant is obtained and The Commutant? s Theorem is proved.Thus, for real case the coupling constant is defined, which is not known early and someproporties of this are discussed.