Sapsiz meşe (Quercus petraea subsp. iberica)'nin fidanlikta yetiştirilmesinde kök kesimi ve gübrelemenin etkisi
Root cutting and fertilizing effect on sessile oak (Quercus petraea subsp. iberica) grown at the nursery
- Tez No: 182970
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TURNA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmaya konu olan Sapsız meşe (Quercus petraea subsp. iberica) tohumlarıTrabzon ili Akçaabat ilçesi Sarıca köyünden toplanmıştır. Tohumlar küçük ve büyükboyutlu olarak iki farklı tohum tipine ayrılmıştır. Fidanlar üzerinde ilk yıl vejetasyonmevsimi içerisinde gübreleme [NPK(20-20-0)], vejetasyon mevsimi sonunda kök kesimiyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sessile oak seeds were collected at Trabzon in Sarıca location. Seedswere separated into two different seed types as small size and big size. First year, withinvegetation season fertilizing (NPK (20-20-0)) and at the and of the vegetation season rootcutting were made on the seedlings. The second year, two different fertilizer (NPK (9-23-14) and NPK (15-15-15)) were applied two different time within vegetation season.Different kinds of morphological characteristics such as seedling height (SH), rootheight (RH), root collar diameter (RCD), stem and root fresh weight (SFW and RFW),stem and root dry weight (SDW and RDW), seedling fresh weight and seedling dry weight(SFW and SDW), stem fresh weight/root fresh weight and stem dry weight/root dry weightrates (SFW/RFW and SDW/RDW) and branch number (BN) were measured and countedin 1+0 and 2+0 years old seedlings.Seed size and fertilizer effects on morphological characteristics of 1+0 years oldseedlings and seed size, fertilizer and root cutting effects on morphological characteristicsof 2+0 years old seedlings were determined by using multiple variation analysis withP