Bazı bitkisel yağlardan biyodizel üretimi
The production of biodiesel from some vegetable oils
  1. Tez No: 182971
  2. Yazar: HAKKI TÜRKER AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı soya yağının bazik katalizli ester değişimi reaksiyonunda,reaksiyon şartlarını değiştirerek soya yağı metil esteri için en uygun reaksiyon koşullarınınbelirlenmesidir. Bu amaçla reaksiyon süresi, sıcaklık, katalizör ve metanol miktarlarıdeğiştirilerek soya yağının ester değişimi reaksiyonu yürütüldü. Elde edilen optimumreaksiyon koşulları 50 g ham soya yağı için; 60ºC sıcaklıkta, 13 g metanol ve 0,5 gKOH'dir. Bu şartlar fındık, zeytin, mısır yağları için kullanılarak ester değişimi reaksiyonugerçekleştirildi. Fındık, zeytin, mısır ve soya yağlarından elde edilen biyodizellerin yakıtözellikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determined the optimum reaction conditions to obtainsoybean oil methyl ester from soybean oil by basic transesterification reaction in basiccatalyst solution. For this purpace, the trasesterification of soybean oil was conductedusing different quantities of catalyst and methanol, different reaction times and reactiontempratures. The optimum reaction conditions are 60ºC, 13 g methanol, 0,5 g KOH for50 g soybean oil. These reaction conditions were tried on hazelnut, olive and corn oil. Fuelspecifications of biodiesels obtained from hazelnut, olive, corn and soybean oils weredetermined.