Matematiksel denklem ve ifadelerin bilgisayar ortamında grafikleştirilerek öğretilmesinin eğitime katkıları
The contribution of teaching mathematical equation and expressions by using computer graphics to education
  1. Tez No: 182973
  2. Yazar: MUSTAFA SERKAN ABDÜSSELAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin gelişimi birçok alanda olduğu gibi matematik öğretimi alanında daetkisini göstermektedir. Bilgisayar ortamında matematik öğretimi gerçekleştirebilmekamacıyla birçok mikrodünya hazırlanmıştır. Bu çalışmada oluşturmacı yaklaşım izlenmişolup, matematiksel ifadelerin çalışma yapraklarıyla desteklenerek, hem cebirsel hem degrafiksel olarak (1B, 2B, 3B türlerini içeren ?Sihirbaz Menüsü? yardımıyla) sunulmasıamaçlanmıştır. Program, hazırlanmış simgelerden, formül hesaplamalarından,sınıflandırılmış 1B, 2B, 3B grafiklerden, cebirsel fonksiyonlar ve bilgisayar ortamındaöğrencilerin kendi oto kontrolleriyle uygulayabilecekleri trigonometrik ifadelerdenoluşmaktadır. Öğrencilerin girdiği verilerle istenilen çizimler oluşturulabilmektedir.Çalışmada denklemlerin analizi ve grafiklerin elektronik ortama taşınmasıaçıklanmaktadır. Program Delphi yazılım geliştirme ortamıyla oluşturulmuştur.Yazılım tasarımı öncesinde 20 matematik öğretmenine ve 20 öğrenciye ihtiyaçanalizi anketi uygulanmıştır. Anket bulgularının yorumlanması neticesinde; matematiköğretmenlerinin çoğunluğu, matematik alanında bir matematik yazılımının gerekliliğihususunda görüş ifade etmişlerdir. Bu yazılım hedef kitlenin beklentileri ve önerileridoğrultusunda geliştirilmiştir. Yazılımda üzerine yazı yazılabilen, matematiksel ifadelergirilerek grafiklerin çizilebileceği ve bunların kontrol edilebileceği bir alanoluşturulmuştur. Ayrıca hesap makinesiyle hesaplamaların yapılabileceği, kullanıma hazırcebirsel ve trigonometriksel ifade ve simgelerin kullanabileceği bir ortam geliştirilmiştir.Yazılım da DELPHİ dili ve PARADOX veri tabanı kullanılmıştır.Çalışmada deney ve kontrol grupları oluşturulmuş olup, çalışma sonunda deneygrubunun daha başarılı olduğu gözlenmiştir. Öğrencilere; yazılımı değerlendirme, BDMÖanketi uygulanmış, matematik öğretmenlerine ise; BDMÖ anketi ile yazılımın müfredata,programa, biçime, öğretime uygunluğunu ölçme anketleri uygulanmıştır. Geliştirilenyazılımının değerlendirme sonuçları olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in technology show effects at the area of mathematic education as inmany other areas. Many microworlds were prepared to construct mathematic education atcomputer environment. Aim of this study is to present mathematical expressions asalgebra, graphics (helped by ?Wizard Menu? including 1D, 2D, 3D) with the support ofworksheet at the parallel of constructivist approach.Computer formulas, prepared symbols, ordered 1D, 2D, 3D graphics, algebrafunctions and trigonometric expressions that are practicable in the computer environmentby students with their auto control are functions and properties of developed software.Students can graph any formula entering needed data using system. At this study, analyzeof evolutions and transferring analyzed equations to electronic environment are explained.Delphi Programming Language is used developing the environment.Need analyze research was made with 20 teachers and 20 students. Most of theteachers defined that using computer software is necessary and an effective method formathematic education. At the parallel of expectations and advices of target groups, anusable interface including calculator, text area, drawing and graphing by codingmathematical expressions, an algebraic and trigonometric expression wizard are integratedto system. At the process of developing system Delphi programming Language andParadox database management system has been used.To test study, Experimental and control groups are formed. Results showed that,experimental group is more successful than control group. In addition, with the purpose ofevaluating prepared software, CAMT and CAI inquires were applied to students. Also fourinquiries measuring appropriateness of software to curriculum and instruction are applied.Moreover Math teachers used the system and obtained results from experimental groupshowed that developed software has positive effects on teaching mathematics.