Seyhan, Ceyhan ve Asi nehirlerinde yaşayan balıkların taksonomik yönden incelenmesi
Taxonomic investigation of freshwater fish fauna living Seyhan, Ceyhan and Asi river (in Turkey)
- Tez No: 182972
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma Seyhan, Ceyhan ve Asi, nehirlerinin balık faunasını ortaya koymakamacıyla yapılmıştır. Haziran 2005 ve Şubat 2006 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada;Kayseri, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Hatay ve Adana illerindeki tatlısulardabelirlenen 16 istasyondan balık örnekleri toplanmış ve değerlendirilmiştir. Yapılandeğerlendirme sonucunda 14 familyaya ait 37 tür ve 1 alttür tespit edilmiştir. Bu türlerdenBarbus barbulus, Alburnoides oblongus ve Hemigrammocapoeta culiciphaga türleriTürkiye faunası için, Alburnoides bipunctatus ise Akdeniz havzası için yeni kayıtverilmiştir. Alburnus sellal türünün sinonimi olarak verilen Alburnus adanensis'in geçerlibir tür olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted to find out fish fauna living in Seyhan, Ceyhan and AsiRiver in the south of Anatolia. 16 sampling stations were chosen in Kayseri,Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman, Hatay and Adana. During May-2005 andFebruary 2006 samplings were performed at the freshwater sampling stations givenprovinces.The study has shown that, a sub-species together with 37 species within 14 familieswere recognised Barbus barbulus, Alburnoides oblongus and Hemigrammocapoetaculuciphaga were a new recorded for Turkish Fish Fauna, while Alburnoides bipunctatuswas a new record for The Mediterranean basin of Turkey.It was also found that Alburnus adanensis was a valid species descripted as it was thesynonym of Alburnus sellal.