Evaluating the water retention and long-term hydraulic conductivity behavior of geosynthetic clay liners
Geosentetik kil örtülerin su tutma ve uzun dönem hidrolik iletkenlik davranışının değerlendirilmesi
- Tez No: 540193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAKAN ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İğnelenmek sureti ile imal edilen sekiz adet Geosentetik Kil Örtünün (GKÖ) su emme ve hidrolik iletkenlik davranışlarının belirlenebilmesi için deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, GKÖ'ler likit limit değerlerine bağlı olarak düşük performanslı (LP), orta performanslı (MP) ve yüksek performanslı (HP) olarak adlandırılmıştır. GKÖ'lerin hidrasyon performansları ve bunun su emme ve hidrolik iletkenlikleri üzerindeki etkileri laboratuvar ortamında üst örtü teşkili simule edilerek incelenmiştir. Bu amaçla, GKÖ'ler esnek duvarlı permametre hücrelerinde sıkıştırılmış kum ve zeolit alt zeminler üzerinde iki farklı yöntem (kontrol örnekli yöntem, KÖY, ve tek büyük örnekli yöntem, TBÖY) kullanılarak hidrate edilmiştir. Bu çalışmada, hidrasyon yönteminin, hidrasyon süresinin, alt zemin tip ve su içeriğinin, GCL tipinin ve birim alan başına bentonit kütlesinin (BABBK) etkisi irdelenmiştir. Ayıca, alt zeminlerin ve GKÖ'lerin emme özellikleri de çalışma kapsamında incelenmiştir. Hidrasyonun GKÖ hidrolik iletkenliği üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla hidrasyon sonrasında GKÖ'ler hidrolik iletkenlik deneylerine tabi tutulmuştur. GKÖ'lerin hidrolik performansları üzerinde şişme davranışlarının önemli etkisi bulunduğundan hidrasyondan sonra bentonitlerin şişme indeksleri de incelenmiştir. Elde edilen şişme indeksleri alt zemin ve GKÖ arasında gerçekleşen katyon değişim mekanizması ile ilişkilenmiştir. Bu mekanizma alt zemindeki ya da GKÖ'deki yer değiştirebilir katyon miktarlarının belirlenmesi sureti ile sayısallaştırılmıştır. Çalışma boyunca, bazıları bugüne kadar seçkin dergilerde yayımlanan önemli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The experimental study was conducted to determine the water uptake and hydraulic conductivity behaviors of eight needle-punched GCLs. The GCLs were denoted as low performance (LP), medium performance (MP) and high performance (HP) depending on the bentonite liquid limits. Hydration performance of GCLs and its effects on the water uptake and the hydraulic conductivity were investigated by simulating cover applications in the laboratory. For this purpose, GCLs were hydrated over compacted sand and zeolite subsoils which were placed in flexible wall permeameters with two different methods (i.e. control sample method, CSM, and single large sample method, SLSM). The effects of hydration method, hydration duration, water contents of the subsoil, type of GCL and bentonite mass per unit area (MPUA) of GCL were the parameters investigated in this study. The suction characteristics of the subsoils and GCLs were determined as well. Hydraulic conductivity tests were conducted on the hydrated GCLs to determine the influence of hydration on the hydraulic conductivity. Since the swelling ability of bentonite influences the hydraulic performance of GCLs, the changes in the swell indices of bentonites after hydration were also investigated. Finally, the swelling performance of GCLs was linked to the cation exchange that took place between subsoil and GCL. This was quantified with cation analysis conducted on either subsoils or GCLs. Significant findings were obtained throughout the study some of which have been published in outstanding journals so far.