Ni(II) ve Zn(II) tuzları ile asetilasetonat ve bazı tiyosemikarbazon ligandları arasındaki reaksiyonların incelenmesi
The investigation of the reactions of Ni(II) and Zn(II) salts with acetylacetonate and some thiosemicarbazones
- Tez No: 282574
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada 5-bromo-, 3-bromo-5-kloro-, 3,5-dikloro-salisilaldehit, 2-hidroksi-1-naftaldehit, 2-hidroksi-5-kloro benzofenon tiyosemikarbazonların kükürt üzerinden metil, etil ve propil halojenürler ile alkillendirilmiş türevleri yanında 2-hidroksi-5-kloro benzofenon tiyosemikarbazon ve asetofenon tiyosemikarbazon bileşikleri sentez edildi.Tiyosemikarbazonların S-alkil türevleri ve asetilaseton kullanılarak Nikelin ONNO template kompleksleri elde edilerek saflaştırıldı. 2-hidroksi-5-klorobenzofenon tiyosemikarbazon ve asetofenon tiyosemikarbazon ligandlarının Zn(acac)2 ile reaksiyonundan karışık ligand Çinko kompleksleri elde edildi.Tiyosemikarbazonların ve komplekslerinin yapıları elementel analiz değerleri ve IR, UV-Vis, 1H-NMR spektroskopik yöntemleri ile aydınlatıldı. Tiyosemikarbazonun tek dişli ligand olarak davrandığı kare piramidal çinko kompleksinin (16) kristal yapısı X-ışını kırınımı yöntemi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study 5-bromo, 3-bromo-5-chloro, 3,5-dichlorosalicylaldehyde, 2-hydroxy-1-naphthaldehyde, 2-hydroxy-5-chlorobenzophenone thiosemicarbazones derivated by alkylation of sulphur atom with methyl, ethyl and propyl halogenide have been synthesized as well as 2-hydroxy-5-chlorobenzophenone and acetophenone thiosemicarbazone.ONNO type Nickel template complexes synthesized by using S-alkyl thiosemicarbazones and acetylacetone have been purified. The reaction of Zn(acac)2 with 2-hydroxy-5-chlorobenzophenone thiosemicarbazone and acetophenone thiosemicarbazone resulted in formation of mixed ligand Zinc complexes.The thiosemicarbazones and their complexes have been characterized by elementel analysis and IR, UV-VIS, 1H-NMR spectroscopic thecniques. In addition, the square pyramidal Zinc complexes ([Zn(acac)2(XVI)]) in which thiosemicarbazone behave as monodentate ligand have been analysed by X-Ray difraction method.