Primer glomerüler hastalıklarda pyüri varlığı ile klinik ve histopatolojik bulgular arasındaki ilişkiler
The relationship between the presence of pyuria and clinical and histopathological findings in primary glomerular diseases
- Tez No: 643859
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET HAKKI ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Primer glomerüler hastalığı (PGH) olanlarda idrar yolu enfeksiyonu olmaksızın lökositürinin görülebildiği iyi bilinmektedir. Buna karşılık farklı PGH etyolojilerindeki pyüri sıklığı, klinik veya patolojik bulgular ile ilişkisi hakkında literatürde yeterli veri bulunmamaktadır. Glomerüler hastalıklar nefrotik sendrom (NS), nefritik sendrom, miks NS (nefrotik ve nefritik sendrom) ve asemptomatik idrar anormallikleri ile karşımıza çıkabilirler. Bu çalışmanın amacı, farklı PGH'larda pyüri varlığını ve pyüri ile PGH'ların klinik veya histopatolojik bulguları arasındaki olası ilişkileri belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya, Türk Nefroloji Derneği Glomerüler Hastalıklar Çalışma Grubunun veri tabanındaki 3875 PGH tanılı hasta alındı. Bu hastalar içinde idrar analizi (lökositüri varlığı açısından) sonucu olan 3383 hasta çalışmaya dâhil edildi. Başlangıçta, idrar mikroskobisinde yüksek güç alanı (HPF) başına 5 veya daha fazla lökosit olması pyüri olarak kabul edildi. İdrar mikroskobisinde HPF başına 5 veya daha fazla eritrosit olması hematüri olarak kabul edildi. Hastalar, pyüri ve hematüri varlığı ya da yokluğuna göre gruplara bölündü. Hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri, laboratuvar verileri ve böbrek histopatolojik sonuçları incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 3383 hastanın (1925 erkek, 1458 kadın) 645'inin (%19) pyürisi varken 2738 (%81) hastanın pyürisi yoktu.
Özet (Çeviri)
Background: It is well known that leukocyturia can be seen in patients with primary glomerular diseases (PGD) without urinary tract infections. However, there is not enough data in the literature about the frequency of pyuria and associated clinical or pathological findings in different PGD. The clinical presentations of glomerular diseases are nephrotic syndrome (NS), nephritic syndrome, mixed NS (nephrotic and nephritic syndrome) or asymptomatic urinary abnormalities. The aims of this study are to determine the presence of pyuria in different PGD and any potential relationships between pyuria and clinical or histopathological findings of PGD. Methods: The study included 3875 patients with PGD in the database of the Turkish Nephrology Association Glomerular Diseases Working Group. Among these patients, we included 3383 patients that we have the results of urine analysis (in terms of the presence of leukocyturia). At baseline, having 5 or more leukocytes per high power field (HPF) in urine microscopy was considered pyuria. In urine microscopy, 5 or more erythrocytes per HPF was considered as hematuria. The patients were divided into groups according to the presence or absence of pyuria and hematuria. Sociodemographic and clinical characteristics, laboratory data, and renal histopathological results were examined. Results: Six hundred forty five (19%) of 3383 patients (1925 male, 1458 female) had pyuria, whereas 2738 (81%) patients did not have pyuria.