Çocukluk yaş grubunda idrarda lökosit esteraz pozitifliği olan olgularda idrar sedimentinde lökosit varlığının klinik prediktif değeri
Clinical predictive value of the presence of leukocytes in urine sediment in the patients with a positive leukocyte esterase strip test in childhood
- Tez No: 435801
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAVUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra en sık görülen ikinci bakteriyel enfeksiyondur. İdrar yolu enfeskiyonu tanısında kullanılan idrar çubuğu ile dolaylı lökosit tayini yapabilen lökosit esteraz testinin çeşitli sebeplere bağlı olarak yalancı pozitif ve yalancı negatif sonuçları saptanabilmektedir. Çalışmamızda İYE ön şüphesi veya İYE nedeni ile takipli kontrol amaçlı başvuran ve bakılan tam idrar tetkikinde lökosit esteraz pozitifken eş zamanlı idrar sedimentinde piyüri negatif saptanan hastaların klinik öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Nefroloji Polikliniği'ne başvuran 303 olgu alınmıştır. Hastalar üç gruba ayrılmıştır: Grup 1; İdrar analizinde lökosit esteraz pozitif eş zamanlı idrar sedimentinde piyüri saptanmayan hastalar. Grup 2: İdrar tetkikinde lökosit esteraz pozitif eş zamanlı sedimentte piyüri pozitif olan hastalar. Grup 3: İdrar analizinde lökosit esteraz negatifken idrar mikroskobisinde piyüri pozitif saptanan hastalar. Olguların demografik özellikleri, yakınmaları, fizik muayene bulguları, antibiyotik kullanımı, idrar nitriti, idrar dansitesi, renal anomali bulguları, idrar kültür sonuçları, C-reaktif protein, böbrek fonksiyon testleri, tam kan sayımları kayıt edilmiştir ve 303 olgu bu çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS forWindows 15.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is the second most common bacterial infection in children after upper respiratory tract infection. Due to various reasons, false negative or positive results may occur in leukocyte esterase strip test which is used to determine urinary tract infection. In our study, we aimed to investigate the clinical significance of the patients who are being followed by diagnosis or suspicion of UTI with a positive leukocyte esterase strip test and no pyuria in urine sediment. A total of 303 patients who were admitted to Pediatric Nephrology Department of Dokuz Eylul University, were included in this study. Patients were divided into three groups: Group 1: 123 patients with a positive leukocyte esterase strip test and no pyuria in urine sediment. Group 2: 164 patients with a positive leukocyte esterase strip test and pyuria in urine sediment. Group 3: 16 patients with pyuria in urine sediment and a negative leukocyte esterase strip test. Demographic characteristics, symptoms, physical examination findings, the presence of antibiotic use, nitrite positivitiy in urine, urine density, the presence of renal anomalies, urine culture results, the level of serum C-reactive protein, kidney function and complete blood counts results of the patients were recorded. A commercially available statistical software package (SPSS 15.0 for Windows, Chicago, IL, USA) was employed for all statistical analyses. Chisquare test was used for the comparison of categorical variables. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. A hundred twenty three subjects including 114 females (92,7%) and 9 males (7,3%) were included in Group 1. The number of girls was significantly higher than boys in Group 1 (p=0.007). The mean age of girls was 85,2 ± 46,6 months consistent with prepubertal period and was higher than boys. The presence of vulvovaginitis was significantly higher in Group 1 compared to Group 2 (p=0.027). There was an association between the presence of phimosis and false positivity of leukocyte esterase (p=0.02). Consequently, Group 1 mainly consists of prepubertal girls and in this group the presence of vulvovaginitis was significantly higher than Group 2.