Nizip bölgesinin (Aksaray) florası ve etnobotanik özellikleri
The flora and ethnobotany of Nizip region (Aksaray)
- Tez No: 183145
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziN Z P BÖLGES N N (AKSARAY) FLORASI VEETNOBOTAN K ÖZELL KLERMeryem ÖZTÜRKSelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Eğitimi Anabilim DalıDanışman: Yard. Dç. Dr. Muhittin D NÇ2006, Sayfa: 124Jüri: Prof. Dr. Şinasi YıldırımlıDoç. Dr. Ahmet DuranYard. Doç. Dr. Muhittin DinçBu çalışma ile ç Anadolu Bölgesinin Aksaray ili sınırlarında yer alan NizipBölgesinin florası araştırılmıştır. 2004-2006 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarısonucunda 1187 bitki örneği toplanmıştır. Örneklerin değerlendirilmesiyle 70familya, 284 cins ve 463 takson (454 tür, beş alttür ve dört varyete) tespit edilmiştir.Bu taksonların 22'si kültür bitkisidir. Endemik takson sayısı 68 olup endemizm oranı% 14.7 'dir. En fazla taksonla temsil edilen 3 familya Asteraceae (77 takson),Brassicaceae (37 takson) ve Fabaceae (35 takson)'dir. En fazla taksona sahip cinslerise sırasıyla Astragalus L. (11 takson), Alyssum L. (10 takson), Centaurea L. (9takson) ve Silene L. (8 takson)`dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımlarışöyledir: ran-Turan elementleri 133 (% 28.7), Akdeniz elementleri 25 (% 5.4) veAvrupa-Sibirya elementleri 17 (% 3.7). Nizip Bölgesi ve yakın alanlarda yapılan 9araştırma arasındaki taksonların benzerlikleri ve fitocoğrafik element oranları kümeanalizi ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca 74 bitki taksonunun etnobotanik özellikleri tespitedilmiştir. Ayrıca üç bitkinin yeni kullanım şekli ve üç farklı yerel adı ilk kezbelirlenmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Flora, Etnobotanik, Nizip Bölgesi, Aksaray, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE FLORA AND ETNOBOTANY OF N Z PREGION (AKSARAY)Meryem ÖZTÜRKSelçuk UniversityGraduaete School of Natural and Applied SciensesDepartment of Biology EducationSupervisor: Assist. Prof. Dr Muhittin D NÇ2006, Page: 124Jury: Prof. Dr. Şinasi YıldırımlıDoç. Dr. Ahmet DuranYard. Doç. Dr. Muhittin DinçThis study reveals the flora of Nizip region, situated in Aksaray province inCentral Anatolia. 1187 vascular plant specimens were collected in the study carriedout during 2004-2006. After the evaluation of the specimens, 463 taxa (454 species,five subspecies and four varieties) belonging to 284 genera and 70 families weredetermined. Out of the 463 taxa, 22 are cultivated. The number of the endemic taxais 68 and endemism ratio is % 14.7 in the flora. The 3 largest families are Asteraceae(77 taxa), Brassicaceae (37 taxa), and Fabaceae (35 taxa) respectively. The largest 4genera are Astragalus L. with 11 taxa, Alyssum L. with 10 taxa, Centaurea L. with 9taxa and Silene L. with 8 taxa. The phytogeographical distribution of the taxa is asfollows: Irano-Turanian elements 133 (28.7%), Mediterranean elements 25 (5.4%)and Euro- Siberian elements 17 (3.7%). Floristic similarities between the Nizipregion and nine studies performed near the study area were compared usingclustering analysis. The vernacular names and etnobotanical usage of 74 plant taxawere given. Out of etnobotanical data obtained, three usage and three vernacularnames were firstly recorded.KEY WORDS: Flora, Ethnobotany, Nizip province, Aksaray, Turkey