Nizip Karkamış bölgesinin alçak-orta gerilim şebekesi projelerinin B-PRO yazılımı ile modellenmesi ve analizi
Modeling and analysis of low-middle voltage network projects of Nizip Karkamiş region with B-PRO software
- Tez No: 573256
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünyadaki ekonomik ve sosyal kalkınmanın en önemli referanslarından birisi enerjidir. Gelişen teknoloji, sanayileşme ve şehirleşme ortamının olması, nüfusun artmasına, bununla birlikte insanların enerji ihtiyaçlarında sürekli artış göstermektedir. Enerji taleplerinin karşılanabilmesi için enerji iletim hatlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde, kullanılan çeşitli standartlar olduğu için elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım, tüketim ve kontrolünde sıkıntılar yaşanmaktadır. Enerjinin dağıtılması ve gerekli projenin çizilip analiz edilmesi, yetkili kişiler için uzun zaman almaktadır. Bu aksaklıkların ve zaman kayıplarının giderilmesinin en etkili yolu, elektrik tesislerinde ileri teknoloji yazılımlı analiz programlarının kurulması, kullanılması ve geliştirilmesini sağlamaktır. Literatürde proje çizimleri ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Ancak bütün bunları göz önünde bulundurarak B-pro yazılımı ile proje çizimleri kolaylaştırılmış olup birçok analiz yapılmıştır. B-Pro yazılımı ile modelleme ve proje analizi daha kolay ve pratiktir. Bu çalışmada Nizip-Karkamış Bölgesinin alçak-orta gerilim şebekesi projelerinin oluşturulmasından sonra keşiflerin çıkarılması, direk listesinin oluşturulması direklerin koordinatlarının alınması ve bölgeye ait projelerin B-Pro yazılımı ile kısa sürede çizilmesi ve analizlerinin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important references of economic and social development in the world is energy. Developing technology, industrialization and urbanization environment, the increase in population, but also increases in people's energy needs. Energy transmission lines are needed to meet the energy demands. Since there are various standards used in our country, there are problems in the production, transmission, distribution, consumption and control of electrical energy. It takes a long time for the authorized people to dissipate the energy and draw and analyze the required project. The most effective way of eliminating these problems and time losses is to establish, use and develop advanced software analysis programs in electrical installations. Many studies have been done in the literature on project drawings. However, taking into consideration all these, the project drawings were facilitated with B-pro software and many analyzes were performed. Modeling and project analysis is easier and more practical with B-Pro software. In this study, after the creation of low-medium voltage network projects of Nizip-Carchemish Region, it is aimed to extract the discoveries, to form the pole list, to take the coordinates of the poles and to draw the projects of the region with the B-Pro software in a short time and to analyze them.