Singüler değerler için alt ve üst sınırlar
Upper and lower bounds for singular values
- Tez No: 183170
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziS NGÜLER DEĞERLER Ç N ALT VE ÜST SINIRLARMEDET KAYMAZSELÇUK ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜMatematik Ana Bilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Hasan KÖSEJüri : Prof. Dr. Durmuş BOZKURTYrd. Doç. Dr. Hasan KÖSEYrd. Doç. Dr. Necati TAŞKARABu çalışmada verilen herhangi bir A matrisinin singüler değerleri ele alınmıştır.Bu singüler değerler için alt ve üst sınırlar ve bu sınırların tahmini için yapılançalışmalar incelenmiştir. Konu ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır Ayrıca birmatrisin en geniş singüler değerleri için sınırlar geliştirilmiş ve reel spektrumlu birmatrisin spektral yarıçapı için daha küçük sınırların bir azalan dizisinin türetilişiverilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisUPPER AND LOWER BOUNDS FOR S NGULAR VALUESMEDET KAYMAZSELÇUK UNIVERSITYGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of MathematicsSupervisor : Yrd. Doç. Dr. Hasan KÖSEJury : Prof. Dr. Durmuş BOZKURTYrd. Doç. Dr. Hasan KÖSEYrd. Doç. Dr. Necati TAŞKARAIn this study, we dealt with the bounds for the singular values of a matrixs A. Somepapers about the lower and upper bounds of the singular values of a matrix and theirestimations have been analyzed. Futher more derivation of a decreasing sequence of thesmaller bounds for the spectral radius of a matrix with real spectrum has been given.