Genel cauchy-toeplitz ve cauchy- hankel matrislerinin normları için sınırlar
On The bounds for the norms of general cauchy-toeplitz and cauchy-hankel matrices
- Tez No: 106128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GENEL CAUCHY-TOEPLİTZ VE CAUCHY-HANKEL MATRİSLERİNİN NORMLARI İÇİN SINIRLAR Sinan METE Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Durmuş BOZKURT 2001, 80 Sayfa Jüri: Doç. Dr. Durmuş BOZKURT Prof. Dr. Ali SİNAN Prof. Dr. Hasan ŞENAY, Cauchy-Toeplitz matrislerinin singüler değerleriyle G. Szegö ilgilenmiş ve bir problem ortaya koymuştur. Bu problem daha sonra C. Moler tarafından deneysel olarak ve S. V. Parter tarafından analitik olarak çözülmüştür. Bu problem Cauchy- Toeplitz matrisinin singüler değerlerine bir üst sınır bulma problemiydi. E. E. Tyrtyshnikov g=\l2 ve h=l özel durumu için bu matrisin singüler değerleri için bir alt sınır bulmuştur. D. Bozkurt bu matrisin genel halinin Euclide normu için bir alt ve üst sınır bulmuştur. Biz bu çalışmada g/hgZ olmak üzere g=k/(k+\) ve h-(k+\)/k alarak genel Cauchy-Toeplitz matrislerinin spektral normu için bir alt ve üst sınır bulduk ve yine aynı şartlar altında Cauchy-Hankel matrislerinin spektral normu için bir üst sınır tespit ettik. ANAHTAR KELİMELER: Matris normu, Cauchy matrisi, Cauchy-Toeplitz matrisleri, Cauchy-Hankel matrisleri, spektral norm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Post Graduate Thesis ON THE BOUNDS FOR THE NORMS OF GENERAL CAUCHY-TOEPLITZ AND CAUCHY-HANKEL MATRICES Sinan METE Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Depeartment of Mathematics Supervisor: Ass. Prof. Dr. Durmuş BOZKURT 2001, 80 Page Jury: Ass. Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Prof. Dr. Ali SİNAN Prof. Dr. Hasan ŞENAY G. Szegö interested in the singular values of Cauchy-Toeplitz matrix and put forward a problem. Later, this problem has been solved experimentally by C. Moler and has been solved analitically by S. V. Parter. This problem was a problem to find an upper bound for the singular values of Cauchy-Toeplitz matrix.E. E. Tyrtyshnikov obtained a lower bound for the singular values of this matrix such that g=\ll and h=l. D. Bozkurt, found a lower and upper bound for the general condition of Euclidian norm of this matrice. In this study, we have established a lower and an upper bound for the spectral norm of the general Cauchy-Toeplitz matrix for g/hgZ such that g=h(k+l) and h=(k+\}k and obtained an upper bound for the spectral norm of Cauchy-Hankel matrix in the same conditions. ANAHTAR KELİMELER: Matrix norm, Cauchy matrice, Cauchy-Toeplitz matrices, Cauchy-Hankel matrices, spectral norm