Cauchy-toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerinin normları için sınırlar
On the bounds for the norms of Cauchy-toeplitz and Cauchy-Hankel matrices
  1. Tez No: 199748
  2. Yazar: SALİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziCAUCHY-TOEPLITZ VE CAUCHY-HANKELMATRİSLERİNİN NORMLARI İÇİN SINIRLARSalih ÇELİKSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMatematik Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Ali A. SİNAN2007, 96 sayfaJüri: Prof. Dr. Ali A. SİNAN: Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL: Yrd. Doç. Dr. Ayşe NALLICauchy-Toeplitz matrislerinin singüler değerleriyle G.Szegö ilgilenmiş vebununla ilgili bir problem ortaya koymuştur. Daha sonra bu matrisler Moler' indikkatini çekmiş ve Moler deneysel olarak bu matrislerin singüler değerlerinin π ' yeyaklaştığını tespit etmiş, ama bu analitik olarak S. V. Parter tarafından çözülmüştür.E. E. Trytyshnikov g = 1 / 2 ve h = 1 özel durum için bir alt sınır bulmuştur.D.Bozkurt bu matrisin genel halinin Euclide normu için bir alt ve üst sınır bulmuştur.R. Türkmen genel Cauchy-Toeplitz matrisleri için bir alt ve üst sınırbulmuştur. Yine aynı şartlar altında Cauchy-Hankel matrisleri için bir üst sınır tespitetmiştir.Ayrıca , Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerinin Hadamardçarpımlarının Euclide normu için bir alt ve üst sınır bulmuştur.S. Solak genel Cauchy-Toeplitz matrislerinin spektral normu için bir alt veüst sınır bulmuştur. Ayrıca , Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerininHadamard çarpımlarının spektral ve normları için birer üst sınır bulmuştur.pANAHTAR KELİMELER: Matris normu, Cauchy-Toeplitz matrisleri, Cauchy-Hankel matrisleri, spektral norm, Euclide norm, norm, Hadamard çarpım,pSingüler değerler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Post Graduate ThesisON THE BOUNDS FOR THE NORMS OFCAUCHY-TOEPLITZ AND CAUCHY-HANKEL MATRICESSalih ÇELİKSelçuk ÜniverstyGraduate School of Natural and Applied ScienceDepartment of MathematicsDanışman: Prof. Dr. Ali A. SİNAN2007, 96 pageJüri: Prof. Dr. Ali A. SİNAN: Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL: Assistant Prof. Dr. Ayşe NALLIG. Szegö interested in the singular values of Cauchy-Toeplitz matrix andforward a problem. Later, these matrices attaracted the attention of C. Moler, whohad experimentaly discovered that most of their singular values are clustered near πRecently S. V. Parter gave an explanation of this phenomenon. E.E. Trytshnikovobtained a lower bound for the spectral norm of Cauchy-Toeplitz matrix such thatg = 1 / 2 and h = 1 . D. Bozkurt , found a lower and upper bound for the generalcondition of Euclidean norm of Cauchy-Toeplitz matrices.R. Türkmen, established a lower and an upper bound for the spectral norms ofthe general Cauchy-Toeplitz matrix.Again in same position that found to upperbound for the Cauchy-Hankel matrices. İn adition that found a lower and upperbound for the Cauchy-Toeplitz and Cauchy-Hankel matrices Hadamard product .S. Solak found a lower and upper bound for the spectral norm of generalCauchy- Toeplitz matrices. İn adition that found to upper bound for the spectral andnorm of Cauchy-Toeplitz and Cauchy-Hankel matrices Hadamard product .pKEY WORDS: Matrix norm, Cauchy-Toeplitz matrices, Cauchy-Hankel matrices,spectral norm, Euclidean norm, norm, Hadamard product, Singular values.p