Tek elektronlu farklı potansiyelli sistemlerin numerov metoduyla incelenmesi
Investigation of various one electron systems with different potentials by the numerov method
- Tez No: 183216
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, tek elektronlu tek boyutlu bazı potansiyeller için karşımızaçıkan zamandan bağımsız Schrödinger denkleminin hem analitik çözümler hem deNumerov metodu ile sayısal çözümleri yapılmıştır. Analitik çözümlerle elde edilenenerji özdeğerleri ve özfonksiyonlar, Numerov metodu kullanılarak elde edilenözdeğerler ve özfonksiyonlarla karşılaştırılmıştır. Numerov metodu ile elde edilensonuçların beklenenin ötesinde gerçek analitik sonuçlarla çok iyi uyum içersindeolduğu görülmüştür. Böylece bu çalışma Numerov metodunun oldukça kararlı vedoğru bir metod olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, time independent Schrödinger equation was solved bothanalytically and numerically with Numerov method for one dimensional potentialscontaining one electron. Analytical results obtained for energy eigenvalues and eigenfunctions have been compared to that obtained by Numerov method. It has been seenthat the results obtained by Numerov method has presented a good apreement thewith analytical results. In this way, this work has demanstrected that Numerovmethod is really stable and true method to solve the problem.