Konya şehir merkezindeki otopark sorunu ve öneriler
Parking area problems in central of Konya and suggestions
- Tez No: 183215
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. LEVENT AĞIRDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ulaşım planlarının imar planlarıyla birlikte yapılmamış olması, kentinnüfusunun hızla artması, araç sayılarındaki hızlı artış kent yaşamının en büyüksorunlarından olan ulaşım problemlerini beraberinde getirmektedir. Bunların sonucuhızla büyüyen kentlerde otopark sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Konyailinin otopark sorunu incelemeye çalışılmıştır. Ticaret ve iş merkezlerinin yoğunolarak bulunduğu kent merkezindeki yol içi park etüdleri yapılmış, değerlendirilensonuçlar grafikler ve çizelgelerle gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç kısmında iseçıkan sonuçlara ve yapılan gözlemlere göre kısa ve uzun vadeli çözüm önerilerisunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transportation and public improvement plans which are not developedtogether also fast increase in population and vehicles brings up transportationproblems which is one of the biggest problem in city life. Car park problem occuresin fast growing cities due to this problems. With this studies , car park problem inKonya are tried examined. In the city centre with big trade and business centres ,road park examinations are made and appraisal results are shown with graphics andtables and explained. In the result part , short term and long term solution proposalsare presented according to the results of the studies.