Uzaktan kontrol edilebilen bir kalp cihazı tasarımı
Design of a remote controlled heart monitoring system
- Tez No: 183222
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÜNSAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, uzaktan kontrol edilebilen bir kalp cihazı tasarlanmıştır.Tasarlanan cihaz modüler ve taşınabilir özelliktedir. Bu sebeple uç birimler arasındaEKG işaretleri ve diğer iletişim verilerinin iletilmesi dial-up ve internet ileolabileceği gibi GSM modem ile haberleşme tercih edilmiştir. Bu alanda yapılandiğer çalışmalardan farklı olarak uzmandan geri bildirim yine bilgisayar ağı ilealınmıştır. Tüm donanımı yönetecek olan yazılım diğer programlama dillerine göresayısız üstünlüğü olan LabVIEW ile gerçekleştirilmiştir. Ara bağlantı kartları vediğer elektronik donanımlar için LabVIEW üreticisi olan National Instrumentsfirmasının ürünleri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study , remote controlled heart monitoring system was designed.Having designed system is modular and portable. For this reason , similary ECGsignals and other communication datas are sent between terminals by using dial-upand internet , the GSM modem was prefered. Different from other studies , whichwere done in this field , backing the datas from Expert are taken by network. Thesoftware , which is going to control all hardware , was realized by LabVIEW thatwas superiorty on other programming languages. For interface cards and otherelectronic hardwares the products National Instruments company , which is theproducer of LabVIEW , are prefered.