Yaz sezonunda yetiştirilen brokkolide (Brassica oleracea l. var. italica) bazı organik maddelerin bitki gelişimi, verim ve kaliteye etkileri
The effects of some organic matters on the plant growth, yield and quality on the grown broccoli (Brassica oleracea l. var. italica) in summer season
  1. Tez No: 183244
  2. Yazar: ZARİFE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, 2004 yaz sezonunda yetiştirilen üç brokkoli (Brassica oleracea L.var. italica) çeşidinde bazı organik maddelerin bitki gelişimi, verim ve kalitesineetkilerini belirlemek amacıyla Konya'nın Çumra ilçesinde yürütülmüştür.Bitki materyali olarak ACN-055 F1, ACN-085 F1 ve ACN-120 F1 hibritbrokkoli çeşitleri kullanılmıştır. Organik madde olarak tavuk gübresi (5 ton/da), sığırgübresi (5 ton/da), koyun gübresi (5 ton/da), humik asit (300 gr/da) ve azot, fosfor,potasyum (20 kg/da saf N, 20 kg/da saf P2O5 ve 20 kg saf K2O) uygulamasıyapılmıştır. Kontrol parsellerinde hiç gübre uygulaması yapılmamıştır.Sonuçta ACN-085 F1'in ortalama ana taç verimi (4558.2 kg/da) diğerçeşitlerden yüksek bulunmuştur. Bunu ACN-120 F1 (4199.8 kg/da) ve ACN-055 F1(3353.6 kg/da) izlemiştir. Ana taç verimine ve toplam verime gübre uygulamalarınınve çeşit x gübre uygulama interaksiyonlarının etkisi önemli bulunmamıştır. ACN-085 F1 çeşidinin toplam verimi (4815 kg/da) diğer çeşitlerden daha yüksek çıkmıştır.Bunu toplam verimde ACN-120 F1 çeşidi (4199 kg/da) ve ACN-055 F1 çeşidi (3835kg/da) izlemiştir. Bitki gelişmesi ve taç kalitesi ile ilgili sonuçlar tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of some organic matters onthe plant growth, yield and quality on the grown three broccoli (Brassica oleracea L.var. italica) cultivers in 2004 summer season in Çumra district of Konya.As plant materials, ACN-055 F1, ACN-085 F1 and ACN-120 F1 hybrid broccolicultivers were used. As organic matters, chicken manure (5 tone/da), cow manure (5tone/da), sheep manure (5 tone/da), humic acid (300 gr/da), nitrogen, phosphorus,potassium (20 kg/da pure N, 20 kg/da pure P2O5, 20 kg pure K2O) were applied. Nomanure were applied in control parcels.In results, The mean head yield of ACN-085 F1 (4558.2 kg/da) cultiver werehigher than the other cultivers. The mean head yield of ACN-120 F1 (4558,2 kg/da)and ACN-055 F1 (3353,6 kg/da) cultivers followed this mean head yield. The effectsto mean head and total yield of applications, cultivers x application interactions werenot found significant statisticaly. The total yield of ACN-085 F1 (4815 kg/da) washigher than total yield of the other cultivers. The total yields of ACN-120 F1 (4199kg/da) and ACN-055 F1 cultivers (3835 kg/da) followed this result. The results ofplant growth and head quality were giwen in the thesis.