Zonguldak-Sapça taş ocağı agregalarının fiziksel ve mekanik özellikleri
The physical and mecanical properties of Zonguldak-Sapça quarry aggregates
  1. Tez No: 183257
  2. Yazar: SİBEL KARACAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında, Zonguldak-Sapça taş ocağı agregalarının fiziksel, mekanik vedayanıklılık özellikleri araştırılarak, beton ve yol üst yapı malzemesi olarak TS ve ASTMstandartlarına uygunluğu değerlendirilmiştir.Zonguldak-Sapça taş ocağından alınan 9 adet agrega numunesinde fiziksel, mekanik,dayanıklılık özellikleri ve zararlı maddeler yapılan deneyler ile saptanmıştır. İlk etaptafiziksel özelliklerinden dane şekli, dane yüzeyi, elek analizi, birim ağırlık, su emme, özgülağırlık deneyleri yapılmıştır. Sonra mekanik özelliklerinden aşınma deneyi (Los Angeles)ile parçalanma direnci; agreganın fiziksel etkenler karşısındaki dayanıklılığı don deneyi ilebelirlenmiştir. Zararlı maddeleri belirleyebilmek için ince madde oranı ve sağlam olmayanelemanların belirlendiği deneyler yapılmıştır. Taş ocağının patlama alanından alınan makroörnek üzerinde kimyasal analiz ve petrografik incelemeler yapılmıştır.iiÖZET (devam ediyor)Kimyasal analiz ile kayacın yapısında bulunan kimyasal bileşimler tespit edilmiştir.Petrografik incelemeler sonucunda kayacın içerisindeki mineraller belirlenerek kayaçadlaması yapılmıştır.Deneysel çalışmalar sonucunda TS ve ASTM standartları ile karşılaştırılarak beton ve yolüst yapı malzemesi olarak kullanılabirliği incelenmiştir. Fiziksel özellikler açısındansonuçların limit değerleri karşıladığı, mekanik özelliklerinden Los Angeles aşınma değerisonuçlarının limit değerleri karşıladığı, don dayanımı açısından bazı agrega numunelerininlimit değerleri karşılamadığı sonucuna varılmıştır.Anahtar Sözcükler : Agrega, Beton, Yol Üst Yapı, Dayanım, Fiziksel ve MekanikÖzelliklerBilim Kodu : 606.04.01iii
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the appropriateness of Zonguldak-Sapça quarry aggregates to the TSand ASTM standards in the usage of concrete and road upper layers has been researchedalong with the physica, mechanical and resistance properties of these aggregates.The physical, mechanical, resistance properties and harmful substances of the nine agregasamples taking from Zonguldak-Sapça quarry have been determined by the experiments.At the first step, the shape of particle, surface of particle, sieve analysis, unit weight, waterabsorption and specific weight experiments as physical properties have been done. Later,the resistance againts splitting being mechanical properties have been defined abrasionstrength (Los Angeles) whereas the durability of agrega againts physical effects aredeterimined by frost experiment. To be define the harmful substances, the determinationexperiments of thin material ratio and unfirm materials have been made. The chemicalanalyses and petrographic investigation on to macro samples picking from explosion fieldof the quarry have been done. The chemical components of rock have been found bychemical analyses.ivABSTRACT (continued)The petrographical identification have been done according to containing minerals fromrock.Following the experimental study, their usage as a material of concrete and road upperlayer was compared to the TS and ASTM standards. It?s been concluded that they meet thelimit values which in terms of physical properties and the limit values on the level ofabrasion in terms of mechanical properties, but some of the aggregate samples do not meetthe limit values in terms of frost resistance.Key Words : Aggregate, Concrete, Road Upper Layers, Resistance, Physical AndMechanical PropertiesScience Code : 606.04.01v